| SunshineSunrise a întrebat:

Ma pasionează de cand eram mica astronomia si as vrea sa aflu orice. Ma mai pasionează și anumite incidente care s-au întâmplat în trecut spre exemplu Cernobyl. Ce carte as putea cumpăra legata de astronomie. Exista vreo carte legata de Cernobyl? Ce imi recomandați?

Răspuns Câştigător
| RoCkKiD a răspuns:

Svetlana alexievich - vocile de la cernobyl (Voices from Chernobyl)
svetlana alexievich - rugagiunea de la cernobyl (chernobyl prayer)

Nu-s singur cum sunt traduse in romana asa ca am pus si numele in engleza. Tanti a castigat premiul nobel pentru literatura acum cativa ani si are printre cele mai faine carti pe subiect.

2 răspunsuri:
| RoCkKiD a răspuns:

Pentru astronomie nu stiu carti dar iti recomanda acest playlist pe Youtube.

https://www.youtube.com/......tps?/watch

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salut! *
Carti gasesti cu tonele, si enciclopedii de toate felurile.
Fa o vizita pe la bibliotecile publice si spune-i bibliotecarei sa iti recomande niste carti despre astronomie si dezastre de genul asta, nu prea merita sa cumperi daca ai posibilitatea sa imprumuti pe gratis. :)
Si iti mai recomand cateva video-uri - all planet sounds - sigur o sa iti placa :* :) https://www.youtube.com/watch?v=IQL53eQ0cNA