| Crush247 a întrebat:

Ma pouteti ajuta sa inteleg accentul limbii romane?

13 răspunsuri:
| Cinevacatoatalumea a răspuns:

Nu. Eu nu il inteleg deloc. Ar trebui sa car DOOM-ul cu mine pe unde merg. Nici nu mi se pare o chestie importanta. Nici profilor nu le pasa. Am intrebat-o pe profa de romana pe ce silaba se pune accent in Rusia, Ucraina, Sydney si n-a stiut.

| Crush247 explică (pentru Cinevacatoatalumea):

Exact! Nu este un subect abordat, de aceea depun foarte mult efort pentru al intelege.

| Iunix a răspuns:

Limba română are accent? Francezii, rușii, britanicii etc. au accent, în România moldovenii, ardelenii etc. Se citește așa cum se scrie, eu nu aud nici un accent în limba română.

| Crush247 explică (pentru Iunix):

Da!
La fel ca si Francezii, Rusii, Britanicii etc. si limba romana, la randul ei are accent.
Problema e ca nu il inteleg :( ma chinui de 2 ore cu el. si nu am inteles mai nimic.
https://www.youtube.com/watch?v=FcBpIngfhOE
http://mariana-badea.ro/? p=600

| Cinevacatoatalumea a răspuns (pentru Iunix):

Da, chiar daca nu e evident. RUsia sau RuSia? SYdney sau SydNEY? Ucraina sau UcraINA? Sau accentul in poezii. Trohaic sau iambic.

| RB26DETT a răspuns (pentru Iunix):

Cuvantul 'masa' pui accentul pe primul a pentru ca acel a se aude cel mai tare, cuvantul profesor, in DOOM 1 era pus accentul pe o deci spuneai profesOr adica O sa se auda mai tare decat restul vocalelor, in DOOM 2 se pune accentul pe e de aceea ii spui profEsor, se aude E-ul mai tare, uite, daca vrei sa te amuzi putin, ungurii care 'nu prea stiu vorbeste romaneste' pun accentul pe primele vocale si nu numai ungurii... du-te prin vestul tarii si auzi de multe ori cuvinte pronuntate asa, de exemplu cuvantul mancare, unii pun accentul pe primul a si atunci suna ciudat mAncare cand de fapt se pune accentul pe al 2-lea a, mancAre, cam asta e cu accentul, este amuzant cum foarte multi stim sa punem accentul cum trebuie pe cuvinte dar nu ne putem da seama de vocalele accentuate, uite, exemplu, cuvantul accentuate, prietenii nostri ar pune accentul pe primul e si ar iesi accEntuate dar de fapt se pune accentul pe a si atunci cuvantul este accentuAte pentru ca din toate vocalele, a-ul se aude cel mai tare, ca si cum ai ridica putin tonul la a atunci cand spui cuvantul. sper ca v-am lamurit cum sta treaba, daca aveti nelamuriri cu niste cuvinte ma puteti intreba.

| Crush247 explică (pentru RB26DETT):

Deci practic, pui accentul pe sunetul care se aude mai tare?
Fie el vocala, consoana sau semivocala?

| Iunix a răspuns (pentru RB26DETT):

Deci, dacă spun „ cuvânt " accentul pică pe T? cuvânT. tElevizor, cAsă.

| Dandanache a răspuns (pentru Crush247):

Faptul ca un sunet se aude mai tare se datoreaza accentului. Nu exista reguli universale pentru invatarea accentelor. Exista chiar cuvinte care isi modifica accentul in functie de sens.

| Crush247 explică (pentru Iunix):

La ''cuvant'' este un accent proproxiton si accentul se pune pe U, si ar fi cUvant. Cred laughing

| RB26DETT a răspuns (pentru Iunix):

La casa ai nimerit, la cuvant accentul pica pe a, la televizor accentul pica pe o, referitor la accent, nu mai stiu exact cum sta treaba dar aparent doar pe vocale pica accentul, am terminat liceul acum ceva vreme nu-mi mai aduc aminte exact cum era dar linkul atasat de tine este bun si explica destul de bine.

| Dandanache a răspuns (pentru Crush247):

Cand nu stii accentul, intra pe dexonline sau deschide un dictionar acasa. Fiecare cuvant are trecut accentul deasupra. Chiar si cuvantul CUVANT.

https://dexonline.ro/definitie/cuvant

Linia oblica de deasupra e accentul. Accentul in cazul de fata e pe A.

| Iunix a răspuns:

Poftim, poate te ajută : https://www.ortografia.ro/......ba-romana/