| AlexDorinel a întrebat:

Mai exista frica de școală în 2021 in elevi?

Adică mai aleargă copiii după note cum o făceau odată?

Cred că e vremea sa ne trezim si sa ne dam seama că școală e o pierdere de timp in 75% din cazuri. Școală ne mănâncă prea mult timp.

In ziua de azi poți să faci bani și fără școală

Să îi dau la... de sistem comunisto-capitalist că te pune sa rupi cartea daca vrei sa ai o chifla in burta

28 răspunsuri:
| Freya1 a răspuns:

Cred ca mai exista, in general la cei ce vor o cariera pe care o poti obtine doar prin scoala.
Nu prea poti sa faci bani fara scoala.Ca din cate stiu pana si la un service daca mergi mecanicul isi are diploma pe perete.

| nyoentox2002 a răspuns (pentru Freya1):

Diploma e doar o hartie inutila, patronii cauta oameni cu experienta

| Freya1 a răspuns (pentru nyoentox2002):

Da,dar trebuie sa o ai. Oriunde mergi sa te angajezi iti trebuie diploma, indiferent ca e de 8 clase, 10, 12 sau de calificare.

| nyoentox2002 a răspuns (pentru Freya1):

Îl știu pe un băiat din Oraș de la mine care nu are nici 8 clase și lucrează la restaurant

| Freya1 a răspuns (pentru nyoentox2002):

Se poate nu am zis nu.Dar nu putem in acelaș timp sa zicem ca nu conteaza studiile nicăieri.
Eu spre exemplu cand am facut scoala, înainte sa imi iau dosarul directorul m-a oprit si mi-a zis ca pot sa fac ceva suplimentar un an doi si sa imi iau o diplomă de laborant ca sa imi gasesc de munca si am refuzat.Eh,cu ce am eu acum nu gasesc nimic in domeniu, dar daca făceam acel an/doi acum imi era mai usor si asigurat ceva.

| Catrice a răspuns:

Da,nu ne trebuie medici, avocați, ingineri că citim o carte și le știm pe toate.

| Wr3nch a răspuns (pentru Catrice):

Pff citit, te uiti la 2 clipuri pe YT si rezolvi (cred ei) laughing

| Catrice a răspuns (pentru Wr3nch):

Sau bagi anatomia lui Grey și te scoțihee hee

| johnnny123 a răspuns:

Cati bani ai facut pana acum?

| Lukasssz a răspuns:

E o pierdere de timp

| raMLesS a răspuns:

E o pierdere de timp pentru unii pentru ca ai o gramada de materii invechite si inutile, dar ai nevoie de diploma aia de bac, dupa ce o ai esti liber sa faci ce vrei.

| Crackman a răspuns:

Dacă nu ar face școală. Oamenii ca tine nu ar beneficia de locuri de munca

Răspuns utilizator avertizat
| nyoentox2002 a răspuns (pentru Crackman):

Eu termin clasa a12a și fără bac

| sabin89 a răspuns (pentru AlexDorinel):

"tot am fii mai bine decât..." - vezi dacă n-ai şcoală? Trebuie "am fi", cu un singur i. happy

| s0und12 a răspuns (pentru AlexDorinel):

Si am trai in epoca de piatra...tu nu realizezi ca daca nu ar fi oamenii cu carte(medicii, inginerii, cercetatorii) nu am fi putut evolua ca societate si tu spui ca ar fi mai bine decat acum? am fi exact ca niste animale care mananca, dorm si se reproduc
PS: pana una alta invata sa scrii corect

| Crackman a răspuns (pentru AlexDorinel):

Iti dau exemplul din istorie.
Mereu au existat persoane mai sus puse. Ca sa ofere oportunități și idei. Tot odată locuri de munca și loc de dezvoltare

| aumih16 a răspuns:

Da dar fara scoala ce ajungi in viata? si apoi pentru unii e suficient doar atat gradinita generala si liceu! fara facultate! deh numai suntem ca pe vremea lui ceausescu gata! acum cine vrea face! dar si facultatea daca o faci trebuie sa ai si un rost pentru care o faci! altfel o faci degeaba! iar diploma aia de facultate e buna doar asa sa o folosesti pe post de hartie igienica! adica te stergi la fund cu ea ca nu iti foloseste la nimic! asta chipurile ca nu te angajeaza nimeni fara! de aia! dar in rest pentru ce! timp pierdut dupa parerea mea! pe timpul lui ceausescu daca voiai iti gaseai de munca si fara bac si toate alea! acum pacat ca numai este asa! te duci undeva domne experienta ca nu angajam prosti tampiti idioti!

| Mirel4412 a răspuns:

Sunt multe materii care pur si simplu ar trebui sa fie optionale, sau invatate DOAR PENTRU CUNOSTINTA NOASTRA GENERALA, nu pentru o nota, ca nu mai stiu nimic din geografia romaniei sau ce ne dadea la istorie.

| Meme10Meme a răspuns:

Cum am mai zis. Esti un tampit. Mars dracu' de aici! Nu-ti dau maimult de 12 ani. Chiar vreau sa-mi spui cati bani ai facut pana acum. Unde esti tu Tepes doamne, ca ai merita sa fi tras in teapa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Adevarat! Scoala ne mananca ANI din viata!
Eu chiar fac bani, insa scoala nu are niciun merit pentru asta, fiindca tot ce am invatat la scoala a fost inutil.
Si notele sunt irelevante.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Este o diferenta intre scoala si sistem. Da, sistemul are foarte mule goluri, ca sa zic asa, dar scoala in sine este inevitabila pentru dezvoltare.
Daca nu ar mai fi materii inutile, ca muzica, si ar baga in loc altele mai utile, cum ar fi cum sa folosesti banii sau care sunt drepturile si responsabilitatile tale sau cum sa oferi primul ajutor in caz de ceva sau efectiv cum sa gatesti sau sa faci alte lucruri pe care multi nu le stiu dar le e rusine sa recunoasca, ar fi perfect! Sau sa te ajute sa gandesti practic si sa inventezi lucruri, nu doar sa le tii minte. Caci societatea nu are nevoie de oameni care sa retina ce e vechi, ci oameni care sa inventeze ce e nou

| Emma30555 a răspuns (pentru anonim_4396):

Din școală ramai cu cultura generala, muzica este utila pentru cei talentați, care se descoperă în școală și ajung muzicieni, studiază conservatorul, creează arta, la fel și desenul etc. Cu adevărat te califici la locul de munca, acolo capeți experienta și înveți concret meserie ce se aplica, dar fără școala, diploma nu te poți îndrepta spre meseria pe care vreai sa o faci mai ales dacă aceea meserie necesita studii superioare

| nyoentox2002 a răspuns:

Sa iti spun un adevar:
Scoala din Romania nu te educa, te dresează, facultatea te invata sa fii doar angajatul perfect, nu un anteprenor!
Asta vor patronii, catelusi bine dresati

| isemilia a răspuns:

Da, mai sunt. Majoritatea insa au alte interese, asadar scoala nu e importanta pentru ei.

Unii da, altii nu. Am colegi (mai multi) care plang (la propriu) daca iau 9 intr-un test si altii care se bucura daca trec clasa.

Corect, scoala ne ocupa extrem de mult timp. 6 - 7 ore pe zi doar cursurile, apoi si temele si invatatul pentru alte 6 - 7 materii pentru ziua urmatoare. Si da, in general e o pierdere de timp. Da, se invata bazele pentru ceea ce vei face in cariera / ce vei studia la facultate / scoala postliceala (daca este cazul), insa majoritatea informatiilor invatate la scoala sunt inutile pentru majoritatea oamenilor.

Da, se pot face bani si fara scoala, insa e greu si sunt slabe sanse aa reusesti. La un momendat tot va fi nevoie si de cunostinte teoretice (poate nu de toate invatate la scoala, insa unele sunt utile).

| SmaraldAlbastru a răspuns:

Școala este o pierdere de timp doar dacă tocești materiile, fără să înțelegi cu adevărat despre ce este vorba. Notele contează fiindcă sistemul este defect. A învăța pentru note mari este total greșit.
Da, poți face bani și fără școală prea multă. Dar școala aia puțină trebuie să fie de calitate bună.

| DascaluIoan a răspuns:

Acum îmi spui că poți face bani fără școală și în următorul paragraf spui că stai cu burta goală dacă nu înveți.
Sunt sigur că nimeni, niciodată nu va spune într-un mod absolut că școala e inutilă.