| CinevaConfuz a întrebat:

Mai trebuie la liceu sa îmi iau ghiozdane gigantice ca in generala? In generala foloseam in mare parte caiete studentesti de 60-100 file și unele manuale erau enorme. Vor mai fi asa in clasa a IX-a?

Răspuns Câştigător
| and0ra a răspuns:

In general, la liceu nu prinzi manuale mari, iar daca prinzi, de multe ori nu se lucreaza din ele, ci din culegeri cumparate. Mai ales la engleza, romana, etc. De caiete studentesti vei avea nevoie si acum. Dar daca inainte aveai caiet de clasa si caiet de tema, crede-ma ca acum nimanui nu-i va mai pasa unde iti scrii totul, am vazut si multi studenti care sa aiba caiete "universale", in care scriau la mai multe materii neimportante intr-un singur caiet. Comparativ cu gimnaziala, ghiozdanul de liceu e mult mai lejer. Poate a 9-a o sa fie mai greu, dar in 11-12 e usor rau laughing)

2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Depinde. La unele materii nu va fi nevoie să te folosești de manual.

| avril00dumb a răspuns:

De caiete studentesti tot vei avea nevoie, in cazul meu nu am mai prea folosit manuale d-alea mari. mai mult culegeri de dimensiuni potrivite. deci nu trebuie cine stie ce gigantism de ghiozdan, ai nevoie doar sa iti incapa caiete studentesti (pentru mate, romana etc). dar nici atata neaparat, sunt multe eleve care poarta ghiozdanasele alea minuscule negre din piele si nu le spune nimeni nimic. nu stiu ce caiete ar incapea in alea XD oricum, prinzi tu ideea big grin