| blairelovesmusic a întrebat:

"Maică-mea" mi-a zis azi că nu trebuie să dau bacul pentru o viață decentă...este adevărat sau mi-a spus ceva de pe timpul lui Ceauşescu?

9 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Daca visul tau e sa ai o slujba necalificata prin constuctii sau spalat wc uri si sa traiesti toata viata la limita subzistentei... asa e nu ai nevoie de bac

| LPCTSTR a răspuns:

Cui ii pasa? Bacul trebuie dat ca sa nu zici ca nu l-ai dat, sa nu te plangi mai tarziu ca nu exista posturi pentru tine fara diploma, sa nu zici ca nu poti da la vreo facultate, etc. Viata este mult mai frumoasa cu diploma aia, indiferent de nota.

| GPA a răspuns:

Poate nu trebuie să-l dai pentru o viață decentă dacă ai o familie de bogătași și stai pe banii părinților întreaga viață, la final să obții moștenirea. Poate că nu vei avea nevoie de Bac în acel caz. Până atunci, fără Bac îți va fi mult mai greu să te angajezi (fără "pile"). Bacul dovedește faptul că nu ai trecut prin liceu degeaba.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu faci nimic nici macar cu facultate in ziua de azi. Fara bac esti 0.

| isemilia a răspuns:

Eu iti recomand sa il dai.

| Eisenheim a răspuns:

Practic nu te ajută la nimic,însă cu diplomă de bac îți găsești mai ușor un loc de muncă, le iei fața sa zicem așa, celor care nu au happy bineînțeles cei cu,, pile" oricum nu ai nici o șansă în fața lor chiar daca ai facultății și masterhappy dar cum ziceam, ai mici avantaje fata de cei fara bac happy

| ABCD122 a răspuns:

Mai bine îl dai, îl iei și după n ai nevoie de el, decât sa nu-l dai și după sa regreți că nu l ai dat. Da, există șansele să nu dai bacul și după să-ți dorești să-l fi dat. Mai bine eviți acum un posibil regret viitor.

| Gabriela19loredana77 a răspuns:

Na-i carte na-i parte maică-ta trăiește intr-o lume diferită de aceasta

Care alţi adulţi folosesc forţa fizică să convingă copii să facă o facultate ea visează că totul va fi bine și fără diplomă

Imagineazăţi că ai propia companie de x și ai o diplomă pe perete atunci te gândești că dacă o ascultai pe maică-ta erai un sărac și copii tăi nu ar fi primit nimic ma-i bun decât o pâine pe masă o ceorbă sau ce mama măsi gătesti și niște bomboane la 3 lei

Preţurile cresc in mall si orce alt magazin burta cere mâncare tu vei dori o vacanţă vei vrea să te distrezi nu. Să stai in pat și să fumezi sau să mănânci floricele uitândute la pro tv

iarna e frig o masina ar fi ok vara e prea cald

O masina e scumpa totul e scump

Nu e adevarat ce zice mama ta nu o asculta viata are o frumusete ma-i mare cand banu e in portofel si mancarea in burta sarbatorile sunt mai frumoase cand copii au jucari frumoase si scumpe nu chinezări si la fel viata e ma-i frumoasa cand ai o casa un sot/o sotie care. Sa nu te insele sau cine stie ce alte prosti sa faca

In viata banul si demnitatea e pe primul loc cand vorbim de bac/facultate
E despre vitorul nostru nu trebuie sa vedem doar prezentul ci si vitorul

Hristos a inviat

Răspuns utilizator avertizat