| dudda a întrebat:

Maine am test la istorie si am 3 lectii de invatat a cate 2 pag jumate lectia cum fac sa invat rapid?
Va rog spuneti-mi repede!

FUNDA!

Răspuns Câştigător
| P1x3lMD a răspuns:

Incearca sa retii cele mai importante pasaje din tema, incearca sa retii toate datele si anii importanti, citeste temele si incearca sa retii esentialul, ceea ce este mai important.Reciteste temele inainte sa te culci(savantii au demonstrat ca memorezi mai bine practicind aceasta tactica). Bafta la test.

8 răspunsuri:
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Tragi aer in piept si expiri adânc. Te concentrezi profund si incerci sa nu te abati cu gandul la nimic altceva. Subliniezi ceea ce inveti si incercuiesti cuvintele care iti dau batai de cap. Vizualizezi in gand totul si repeti mereu. Repetitia e mama invataturii. Nu te lăsa. Mămica mea avea o vorba: "o zi intr-o oră!" Doamne, ce ma mai incurajau cuvintele ei! Dar eu aveam de invatat carti intregi in doua-trei zile! Altii de abia reusesc sa le parcurgă, iar eu trebuia sa le invat! Mă concentram si nu mă agitam deloc. Asta e secretul. Sa nu te agiti.

| dudda explică (pentru floresdemayo):

Toti meritati funda multumesc! Am sa va ascult sfaturile! Am sa va spun ce nota am luatbig grin

| DushulRece a răspuns:

Pai, inveti si nu stai sa pui intrebari pe site-uri.

| P1x3lMD a răspuns:

Invatam cuvant cu cuvant atunci cand nu intelegem ceea ce citim. In momentul in care citesti bine de 2 ori textul pe care il ai de invatat si ai inteles despre ce este vorba, iti va fi mai usor sa il memorezi. Problema este insa aici: intelegi textul sau nu. Daca sunt notiuni noi pentru tine nu il vei intelege. Cel mai bine e sa intelegi de la o alta persoana despre ce e vorba si pe urma sa te apuci sa inveti. Cu totii trecem prin asta. Nu ne-am nascut invatati. Sunt unele texte pe care le retin dupa prima citire sau sunt altele (materiile de drept) care necesita o foarte mare atentie, trebuiesc citite de multe ori si abia pe urma poti retine ceva. Mai poti apela la sinteze sau sa iti faci o schema a ceea ce inveti. Eu inca imi caut un model ideal de a retine mai rapid si mai usor.

| P1x3lMD a răspuns:

Pentru a putea invata rapid si eficient in primul rand trebuie sa iti acorzi un anumit timp pentru a invata, moment in care trebuie sa fii foarte relaxata si concentrata asupra a ceea ce trebuie sa inveti, in al doilea rand trebuie sa intelegi ceea ce citesti si sa iti placa.

| tooteu a răspuns:

Ia niste pastile ''MEMOPLUS'' si apucate sa citesti diseara si mai repeti si dimineata cand te trezestiwinking Bafta! Funda?

| BubuBubutza a răspuns:

Mai intai citeste cate o lectie in parte apoi povestestesteo pana iti intra in cap big grin Fundita?

| Quen a răspuns:

Pai, eu sar peste unele detalii plictisitoare si invat doar esentialul, cateodata dupa ce invat le scriu pe o foaie pentru a ma verifica. Parerea mea, Fundă?