| Diana498 a întrebat:

Maine o sa dau test la chimie (sunt clasa a7-a) ca sa vada d-na profesoara ce stim... si a zis ca o sa ne dea transformari... Cine imi poate da ca niste exercitii eu sa le rezolv si sa-mi spuneti daca este bine? Multumesc anticipat! Dau fundita!

13 răspunsuri:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Pai, ce naiba sa stii, daca abia in clasa a VII-a incepi chimia? Ori nu stii prea bine la ce dai testarea, ori nu stii prea bine in ce clasa esti. Mai cugeta!

ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Unde naiba scrie in intrebarea ta ca e vorba de transformari de unitati de masura? Stupida e intrebarea ta, nu raspunsul meu. Habar n-ai sa te exprimi romaneste! Ma intreb cum ai reusit sa ajungi in clasa a VII-a.

kittyalexandra
| kittyalexandra a răspuns:

Nu ai formulat foarte clar întrebarea.
Nişte exemple de exerciţii cu unităţi de măsură ar fi:
Transformaţi: 10 cm =? m (câţi metri)
1 kg =? g
să transformi dintr-o unitate de măsură în alta. Trebuie să înveţi multipli şi submultiplii unităţilor de măsură şi ar trebui să te descurci foarte bine. Succes!

| Tso a răspuns:

Si la chimie e ( e, nu sunt) transformari. Si daca lumea nu a inteles ca te referi la transformari ale unitatilor de masura, explici, nu dai cu parul'. Si exista in cam toate culegerile de mate pe care le-ai avut tu pana acum. Cel putin, pe vremea mea erau. Si in plus, matematica nu se uita domne'. Deci, daca ai invatat odata de transformari, si sigur in a V-a si a VI-a ai facut, nu le uiti peste vara.

| Tso a răspuns:

Pai, domnisoara, ca tot te agiti si nu intelegi ca transformarile sunt de mai multe feluri, uite:
1. transformarea substanțelor care modifică compoziția substanțelor, care reprezinta fenomenul chimic ( arderea hartiei sau ruginirea fierului, precum si transformarile fierului, care sunt 3. si nu ti le spun acum, ca nu o sa le intelegi si o sa spui ca delirez)
2. transformari in baze de numeratie ( baza 2, 3, 4,. 10, etc.) - http://ro.wikipedia.org/wiki/Bază_de_numerație
3. transformari ale unitatilor de masura
4. transformarile matricilor ( nu cred ca te intereseaza, dar, poti sa dai un search pe gogule, sa vezi ca exista)
5. transformari la fizica ( de exp: vaporizarea-condensarea, topirea- solidificarea, sublimarea-desublimarea, transformările polimorfe, etc)
Si atunci, de unde mama naibii sa stim noi la care din transformarile astea te referi tu? Dar na, ca sunt TRANSFORMARI si noi suntem idioti ca nu ne dam seama.
Si in plus, nu ai dreptul, macar moral si din bun - simt, sa jignesti pe nimeni, indiferent ca are 5, 16 sau 40 de ani.
Pa :*.

| Diana498 explică:

Doamne deci chiar ca sunteti paraleli cu ce va zic eu! Eu dau maine test la chimie ca sa vada d-na profesoara daca stim sa facem transformari la unitatile de masura iar eu v-am intrebat daca puteti sa-mi spuneti niste exercitii cu asa ceva! Mai bine inainte sa ziceti ca eu am formulat prost intrebarea puneti-va in gand ideea ca s-ar putea ca voi nu ati inteles-o! Acum chiar ca nu a fost greseala mea da' ce doamne sa va mai cer! straight face

| Diana498 explică:

Nu aveti nici un drept sa ma criticatiwinking am scris foarte clar in intrebarea mea :"TRANSFORMARI"! Si hai ca vreau sa stiu cum ma exprim! Zi ce doamne am gresit! Oricum am dat testul si am luat 10 da' nu mai conteaza! Mi se pare absurd ca o femeie de 40 de ani sa ma faca pe mine proasta avand in vedere ca nu ma cunoaste! Data viitoare ganditi-va mai bine pentru ce este facut acest site! (Nu ca sa ma faca pe mine analfabeta alti oameni ci ca sa ne ajutam reciproc; dar partea cu ajutatul pe zi ce trece dispare!) Oricum multumesc tuturor ca mi-ati raspuns la intrebare!

| Diana498 explică:

Eu sunt cea care a jignit? Mai uitat-va inca o data in raspunsurile mele! Va rog frumos, sa va mai ganditi pentru ce e facut site-ul!winking Acum ce facem, ne contrazicem pana la nesfarsit?! Nu am nici, timp nici chef... laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

60cg+4000mg+0, 25mg=? g

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De acord cu toti ceilalti! Si daca nu te exprimi corect in limba romana ai probleme si la celelalte discipline de invatamant. Trebuie sa mai citesti...Vino pe lecturirecenzate.ro!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

100 m? cm

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

1m^2=? cm^2 1m^3=? mm^3

| andre_9286 a răspuns:

Din cate stiu eu chimie incepi sa o faci in clasa a7a si fizica din a6a scuze de raspt stiu ca nu te ajuta