| IonDumitrescu a întrebat:

Majoritatea celor care fac facultate o fac in orasul natal sau in alt oras? Cam care sunt procentele?
E mai bine sa faci facultatea in orasul natal sau in alt oras?

7 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

O fac cei care au facultate in oras. Ceilalti aleg alta facultate din alt oras, functie de profilul pe care il doresc.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Exista cateva centre universitare mari in tara. Logic ca cei din orasele respective fac favultatea acolo. Restul...

| RKBlue a răspuns:

1)Stiu ca e socant dar nu in toate orasele sunt facultati.De fapt in multe orase nu sunt facultati.
2)Nu exista oameni de la sat? Si ei fac facultate(o parte, desigur)
3)Un oras care are facultate nu are de obicei toate specializarile si tipurile de facultati.Doar nu o sa stai la tine in oras sa faci informatica, cand te poti duce la Sibiu sa faci medicina, nu-i asa?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iti dai seama ca majoritatea pleaca in alt oras sa faca facultatea, din urmatoarele motive:
- sa locuiasca singururi;
- in orasul lor ori nu exista facultati, ori exista dar nu ce vor ei sa studieze;
- e pacat sa termini liceul si sa nu mergi intr-un oras nou la facultate daca ai ocazia.

Nu stiu exact care sunt procentele, dar oricum majoritatea fac facultatea in alt oras decat cel natal.
E mai bine sa faci facultatea in alt oras. Dupa 18-19 ani de rutina ai nevoie de ceva diferit, de un oras nou, o locuinta noua etc.

| Speranta12 a răspuns:

Majoritatea celor care fac facultate o fac in orasul natal sau in alt oras? Cam care sunt procentele?

De unde sa stim noi despre situatia majoritatii? Crezi ca suntem de la Institutul National de Statistica?

Dar dupa numarul mare de studenti la universitatile din Bucuresti, Cluj, Timisoara, Iasi, putem deduce ca tot mai multi studenti aleg sa-si paraseasca orasul natal pentru aceste adevarate metropole in floare ale Romaniei, ce sa zic

| Speranta12 a răspuns:

@darrio2007, Da' de unde stii dumneata ce fac altii? Ai dovezi?

| aneliram a răspuns:

Daca, nu stai, ori nu gasesti in orasul tau o facultate cu specializare pe care vrei sa o urmezi, atunci nu ai de ales. Dupa mine, daca ai posibilitatea sa o faci in orasul natal, nu are rost sa pleci.