| Riker a întrebat:

Management, Marketing sau Finanțe Bănci. care domeniu asigură mai bine un loc de muncă bine plătit după terminarea studiilor?

Răspuns Apreciat de Editori
| Violleta2022 a răspuns:

Absolut nici o facultate NU asigura locuri de munca!
Facultatea o faci pentru tine si participi la toate concursurile care apar pentru joburi, sperand ca ai noroc sa intri.

Facultatile astea nu vin cu pozitii asigurate pentru studenti, doar daca esti vreun geniu si termini cu 10, s-ar putea ca rectorul facultatii sa-ti propuna sa fii acolo asistent daca este vreun post vacant, in rest, cum iti este norocul!

Ai sanse mai mari sa gasesti job de contabil, incepand de jos, facand contabilitate primara si adminsitrativa, platite prost, dar asa se capata experinta, iar in viitor, sa urci usor-usor.

| Riker explică:

Depinde. IT și medicina în general oferă joburi mai bine plătite. happy

| Violleta2022 a răspuns:

Nu te mai amagii singur, nimeni nu-ti ofera joburi abia iesit din facultate!
Ti le gasesti singur si le iei doar daca esti capabil!

Cat priveseste cat de bine sunt platite joburile, este o chestie de multa munca si experienta. Pentru ca nimeni nu-ti ofera $5000 de la inceput, daca nu demonstrezi cat esti de bun.
Abia iesit dupa bancile facultatii, nimeni nu te va angaja cu salariu mare, ala il capeti in ani buni de munca si experinta si sarind de la un job la altul. Ma rog, asa se intampla in occident.
Imi aduc aminte cum am inceput eu in occident, degeaba le spuneam ca am ani multi de experinta, dar nu aveam experinta locala, mi-a fost greu... dar am prins primul job cu salariu mic, mi l-au marit in fiecare an cu cateva sute de dolari dar tot era putin, l-am dublat abia dupa 4 ani, cand am plecat la alta firma si am avut curaj sa declar ca am experinta locala, ca stiu si pot sa fac jobul ala fara nici un dubiu.
Deci, gasitul joburilor este problema ta!
Daca targhetul tau este sa vanzei numai joburi bine platite, insemna ca esti motivat sa inveti pe rupte si cand termini facultatea sa aplici pentru joburi si pentru orice oportunitate de munca, ca sa poti capata experinta si urca in ierarhie cu salariu din ce in ce mai bun.

| Kogaion a răspuns:

Facultatea de Politie, facultatiile de IT, Militare, Jandarmerie ofere locuri de munca imediat dupa terminarea facultatii!

2 răspunsuri:
| Betty12345678 a răspuns:

Indiferent de ce alegi poti lucra si altundeva in domeniul economic, nu doar in functie de ce studii ai terminat, plus ca in plimul an si primul semestru din al doilea an, materiile sunt aceleasi la acestea 3.

| tintareco a răspuns (pentru Betty12345678):

Este corect ceea ce spui, iar asta o ştiu şi angajatorii spre deosebire de alţii.

| eminescuhipiot a răspuns:

Un loc de munca bine platit dupa terminarea studiilor? cam greu, se cere experienta pentru un loc de munca bine platit, si aia o capeti la locul de munca, incepi de jos si daca te ti de treaba, avansezi.