| DanaQ a întrebat:

Matematica: Cum se rezolva ecuatia cu 3 sau mai mult necunoscute, de exemplu : x+y+z=350? As vrea sa aflu gramajul ingredientelor incluse intr-un produs si nu mai stiu cum se rezolva o astfel de ecuatie. happy multumesc.

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Trebuie sa ai un sistem de 3 ecuatii cu 3 necunoascute pentru a obtine cate un singur rezultat pentru fiecare necunoscuta.
Cu o singura ecuatie sunt multe rezultate care satisfac egalitatea, incepand cu x=1, y=2 si z=347 si pana la x=347, y=1 si z=2, ca sa vorbim doar de numere intregi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Du-te in manualele din clasa a4-a! Acolo-s la fel dupa cate imi amintesc!
Uite sun site:http://gandirelogica.blogspot.ro/......-doua.html
Mi se pare cel mai bun!

| Havok83 a răspuns:

Pai din cate imi amintesc intai trebuie sa il scoti pe x adica x=350-y-z si de aici il inlocuiesti in ecuatie. Sper ca ti-am fost de ajutor.

| BalonnasheDeSapun a răspuns:

Pai trebuie mai multe date, ca asa sunt mi si mi de solutii pe gicitea, ex : z+y=
z-y=, si altele caci dintr-o simpla inecuatie gen y +x+z=350, nu afli nimic