| djsjs a întrebat:

Matematica de la Stiinte ale Naturii de ce este uneori mai grea decat cea de la M-I avand in vedere ca la S.N este matematica m2 iar la M-I m1 care este mai grea? Iar in unii ani la simulari si bacalaureat a fost mai greu la S.N. iar in alti ani la M-I

Răspuns Câştigător
| Anuket a răspuns:

Niciodată nu a fost mai greu la SN.
Și care este întrebarea, nelămurirea?

8 răspunsuri:
| Catrice a răspuns:

Aia de M1 cuprinde mai multe capitole, nu știu ce ți se pare ție ușor.

| djsjs explică (pentru Catrice):

Asta am spus. Ca matematica M1 este cel mai avansat nivel de matematica, iar ea se face la profilul de liceu matematica-informatica, iar la stiinte ale naturii se face M2, un nivel nu chiar asa avansat ca si M1. Iar intrebarea mea a fost de ce in unii ani la simulari si bacalaureat s-au dat probleme mai grele la stiinte ale naturii in comparatie cu cele de la mate-info

| Anuket a răspuns (pentru djsjs):

Nu se întâmplă așa ceva. De ce crezi asta?

| Catrice a răspuns (pentru djsjs):

Și asta ziceam.
Ai rezolvat subiectul de mate-info și a fost ușor?

| djsjs explică (pentru Catrice):

Nu, dar multe persoane mi-au zis + si anumiti profesori au insinuat asta, si de asta am spus sa intreb, pentru ca eu nu am nimic cu matematica in mod special, o inteleg cat de cat, dar eu vreau sa urmez S.N. si nu aveam chef ca bac-ul de la S.N sa fie mai greu decat cel de la M-I

| Catrice a răspuns (pentru djsjs):

Profii zic multe.

| Anuket a răspuns (pentru djsjs):

Cred că se refereau că uneori pare greu și pentru cei buni. Oricum acum se dau cele mai ușoare subiecte de când există bacalaureatul.
La mate SN te ajută dacă faci din subiectele de MI tipurile de exerciții care cuprind materia de la științe.

| Nirvanaaa a răspuns:

Nu e mai grea, uneori subiectele de bacalaureat sunt la fel ca grad de dificultate. Dar depinde cine face subiectele. Ca programa ar trebui sa fie mai ușoară, asta dacă nu faci vreun optional matematica. Îmi amintesc ca noi la științe am ales opțional matematica și in loc sa aprofundăm pe M2 făceam de M1. laughing
Dar pe caz general, matematica de științe este puțin mai ușoară și se exclud câteva capitole fata de M1.