| Iana2205 a întrebat:

Media generala pe un semestru se rotunjeste? Adica am facut medii la toate notele pe un semestru, le am adunat si impartit la cate sunt si a iesit 8.5, se rotunjeste la 9?

6 răspunsuri:
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Ce zici tu, nu se rotunjește.
In schimb, se rotunjesc mediile pe discipline.

| Iote a răspuns:

Hmm, la intrebarea anterioara nu am dat atentie la "pe semestru".
Nu, nu se rotunjeste. La zecimale se face diferenta intre cei mai buni elevi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca te referi la media la o anumita materie atunci media se rotunjeste.
Ex: sa spunem ca la romana ai 7, 8, 9, 10. Atunci media va fi 8, 50 deci 9. Cand vine vorba de mediile la fiecare materie astea se rotunjesc.
Dar cand vine vorba de media tuturor mediilor ca sa zic asa (adica media generala): romana+mate+engleza+fizica+etc.) atunci media nu se rotunjeste. Se trece in catalog exact asa cum e.
Sa spunem ca tu ai 10 materii la scoala. Si vrei sa faci media generala pe semestrul respectiv (o sa trec eu niste medii ca sa intelegi).
(7+8+9+9+9+10+10+9+10+6):10=87:10=8,70
Exact asta va fi media trecuta in catalog: 8, 70

| Geici7474 a răspuns:

Nu.

| roberthuzmezan a răspuns:

Nu, media pe semestru nu se rotunjește, și nici cea anuala.

| Cosmin_Sergiu_2000 a răspuns:

Nu se rotunjeste, asa ramane!