| king5151 a întrebat:

Mereu am avut intrebarea: cum ne vede lumea in realitate? Am intrebat prieteni si mi-au spus ca exact cum arat in selfie-uri asa arat si in realitate. Unii spun ca nu ne vedem asa. Am incercat sa ma filmez cu camera din spate si sunt diferit, oare daca chiar as arata asa nu mi-ar spune cei care imi vad selfie-urile ca nu arat asa in realitate? Ce spuneti?

3 răspunsuri:
| Brizbriz a răspuns:

D I F E R I T
tu vezi lumea la persoana intai, e ca si cum ai juca un joc fps (first person shooter) vs tpv (third person view)
dar cel mai diferit lucru e cand vorbesti, pentru ca te auzi din aer, si din oase (adica practic, intern) lucru care nu se intampla cand ii auzi pe altii
pe mine de ex. ma calca pe nervi cand ma aud dupa ce m-am inregistrat cu microfonul, daca nu as sti ca eu m-am inregistrat, nu mi-as recunoaste propria voce

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Realitatea este întotdeauna diferita fata de vreun aparat foto! Ochii percep altcumva imaginea reala în comparație cu ochiul printr-un obiectiv care are anumite filtre pentru poze. Deci, cel mai bine e cum te vezi tu in oglinda!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Obiectivele foto/video distorsioneaza usor realitatea.
De exemplu, in poze unii pot parea mai inalti decat sunt in realitate si viceversa.