| AdiZone a întrebat:

Mereu m-am întrebat de ce profesori ne baga unele chestii pe gat care probabil nici nu ne ajuta în viata. Nu înțeleg.
Vi s-a întâmplat vreodată asa ceva?
Ce părere aveți?

35 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Vei vedea, poate peste cativa ani ca acele chestii pot fi folositoare. Asa gandeam si eu cand eram la scoala. Inainte de "89. Si mi-am dat seama pe parcurs ca sunt bune.

| AdiZone explică (pentru darrio2007):

Nu cred ca logica te ajuta cu ceva din liceul meu. Sa va dau un exemplu.
De ce ploua? Și spune profa, pentru ca tuna și e ud pe jos. Credeți ca asta o sa ma ajute vreodată?

| darrio2007 a răspuns (pentru AdiZone):

Chiar asa a spus? Nu cred. Sau este departe de a fi profesoara. Oricine ar fi explicat adevaratul fenomen al precipitatiilor.

| AdiZone explică (pentru darrio2007):

Crede-mă ca asa este.
Nu am de ce sa mint.

| Adry05 a răspuns:

Da, normal ca s-a intamplat, asa e facut sistemul de invatamant din scoala. Stupid, dar n-avem ce sa schimbam decat sa risti sa iei note mai mici si sa pastrezi doar ce-ai impresia ca e necesar.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu e vorba ca ei iti baga pe gat. Asa e sistemul incarcat si sunt putini care au chef si forta sa se opuna sistemului, mai simplu sa mergi cu valul.

| johnnny123 a răspuns:

Este adevărat că multe dintre lucrurile care se învață în școală nu-ți vor folosi în mod direct în viață, și este adevărat că sistemul românesc de învățământ nu este cel mai bine gândit.

Dar atunci când este vorba despre învățământul primar, gimnazial, sau chiar liceal, ar trebui să privești problema diferit.

Această perioadă nu este una de specializare (cum este învățământul superior), este una de descoperire. Pentru că elevii se află într-o perioadă în care nu știu înca ce vor să facă în viață, la ce sunt buni și la ce nu se pricep. Cum ai putea descoperi ce vrei să faci în viață fără să studiezi mai multe lucruri "nefolositoare"?

Ți-ar fi plăcut ca părinții să decidă "copilul nostru va fi matematician", și apoi să studiezi numai matematica, de la grădiniță până când ieși la pensie?

Einstein spunea "Educația este lucrul cu care rămâi după ce ai uitat tot ce ai învățat la școală". Toate informațiile acumulate în școală, chiar și cele care nu-ți vor folosi în mod direct, contribuie la construirea unui sistem de gîndire, de abordare a altor probleme de care te vei lovi în viață.

Mulți elevi spun "nu vreau să învăț lucruri care nu-mi vor folosi în viață". Ok, pot să înțeleg asta.

Intrebarea este : Ai o listă cu toate lucrurile de care vei avea nevoie în viață, ca să le poți învăța numai pe acelea?

| AdiZone explică (pentru johnnny123):

Bine aici nu e vorba ca nu învăț ce cred ca nu mă v-a ajuta ba din contra le învăț pentru ca efectiv sunt obligat de profesori și de statutul meu de elev. Dar chiar nu mi se pare normal e pur și simplu o părere de a mea. Nu pot spune ca mereu e vina profesorilor posibil sa nu fiu eu sigur. dar na e pur și simplu părerea mea.

| Dariusuu a răspuns:

Ei sunt plătiţi să-ţi bage toate mizeriile pe gât dar nu uita însă că nu ei sunt de vină ci Sistemul de Învăţământ. Profesorii doar urmează planul, aşa că cu siguranţă ştiu şi ei că multe chestii inutile n-au cum să te ajute în viaţă.

| AdiZone explică (pentru Dariusuu):

Oricum nu avem ce sa facem. nu avem ce sa schimbam.

| VibeTrix a răspuns:

Cel putin asa e in Romania de rahat.

| AdiZone explică (pentru VibeTrix):

Niciodată nu se va schimba, din punctul meu de vedere.

| VibeTrix a răspuns (pentru AdiZone):

Crezi ca eu nu zic asa?

| AdiZone explică (pentru VibeTrix):

Ba da dar na... nu ai ce sa faci.

| ALGator a răspuns:

Adevarul e la mijloc pentru ca apar doua situatii.
Prima, programa scolara e conceputa si predata fara discernamint, anacronica, cu ignorarea conceptiei moderne despre respectul reciproc (alt respect nici nu exista) intre profesor si elev, in loc de ascultare oarba.
A doua situatie este ca multi elevi isi fac iluzii ca poti sa ajungi ceva pe planul dezvoltarii personale fara sa acumulezi cunostinte, chiar si memorate. In acest proces se formeaza si deprindrile necesare, inclusiv ca inveti cum sa inveti.
Deci am putea numi cele doua situatii ca un dialog intre surd si olog.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Profesorii nu baga pe gat unele chestii care probabil nici nu te ajuta in viata. Eu unul prefer sa imi fac orele mai mult prin jocuri si predau lectiile mai diferit, dar ma axez pe programa calendaristica scolara.
Fiecare profesor o are si trebuie sa o urmareasca. Daca nu iti place... esti obligat sa o inveti pentru ca tu iei nota cand esti ascultat.
Sunt de parere ca profesorii sunt mai exigenti si isi doresc sa va explice mai mult, dar timpul trece repede si nu au timp destul. Mi se intampla si mie.

| AdiZone explică (pentru anonim_4396):

Eu în liceu am niște profesori care de obicei vin sa predea din sila se poarta urat cu noi și eu cel puțin cred ca ei vin la liceu sa își ia banii nu pentru placere.
Bine în România acum totul se bazează pe bani.

| anonim_4396 a răspuns (pentru AdiZone):

Eu sunt multumit de salariu. Bine, toata lumea ar vrea un salariu mai mare. Eu am cam 2200 PLN / luna.
De obicei profesorii mai in varsta se plictisesc la ore ca le vine randul sa plece din scoala si devin mai rigizi,

| AdiZone explică (pentru anonim_4396):

Nu știu de ce dar mereu am dat de profesori de genul.

| anonim_4396 a răspuns (pentru AdiZone):

Vor trece si vor veni altii.

| Radu_Alexandra_2000 a răspuns (pentru AdiZone):

Nu doar in Romania happy tongue

| ΣηJΦY a răspuns (pentru anonim_4396):

Ce materie predati?

| RainmakerX a răspuns (pentru anonim_4396):

Inseamna ca aveti niste elevi norocosi... Nu toti avem norocul de a avea profesori care sa vina de placere la scoala... sau macar care sa nu vina cu scarba.

De obicei ne considera niste fiinte inutile daca nu suntem buni la materiile lor, uita ca suntem oameni si ca avem si noi anumite talente care poate ca nu au legatura cu materiile lor.

De exemplu, pot spune ca maine ma duc degeaba la scoala.
Am 6 ore. La prima ora o sa vina un prof de sport nervos care probabil ca o sa vrea sa puna note si nu o sa iasa foarte frumos.

Dupa o sa vina 2 ore un profesor de info ce preda slabut (trebuie sa invatam de pe net sau singuri daca vrem sa facem ceva ). Tot ce face este sa stea la tabla si sa vorbeasca anumite lucruri luate de pe net.
Trist este ca are impresia ca unii dintre noi il inteleg. 3-4 elevi il intelegem. Restul nu inteleg nimic sau nu fac nimic. Ca sa nu mai spun ca este o galagie infernala in clasa. Anul trecut ne-a spus ca "Este normal ca un elev sa-si intreaca profesorul". Nu mi se pare normal. Nu eu sunt platit ca sa-mi meditez colegii care nu il pot intelege.

Dupa asta o sa vina un profesor de economie ce mai are putin si iese la pensie si care este foarte agresiv. Ora trecuta a venit in clasa cu un fel de discurs despre cat de proasta este generatia noastra.
La sfarsitul orei tipa ca "Vrea sa fie infruntat", vrea sa vina un elev destept la el si sa-i inchida gura, sa-i dovedeasca faptul asta --- ca generatia noastra nu este "moarta".
Normal ca nu l-a infruntat nimeni. Ar fi ramas corigent...

Dupa asta urmeaza 1 ora de istorie la care profa nu stie sa se impuna si una de chimie la care am o profesoara care poate sa fie ori foarte rea ori foarte de treaba. (are toane)

Concluzia ar fi... dupa 6 ore state acolo. Cu ce ma aleg?
Vin acasa obosit de atata galagie, contradictii si nici macar nu mai pot invata suplimentar la informatica sau alte materii. Pur si simplu vin si ma culc sau daca aleg sa ma duc pe undeva cu prietenii atunci cu siguranta o sa am probleme cu odihna.

Acestea fiind spuse... de ce ma duc maine la scoala cand as putea sa stau acasa ---> sa fac site-uri sau sa invat la informatica, pentru bac sau cae?

| anonim_4396 a răspuns (pentru ΣηJΦY):

Am terminat Geologia, dar predau Geografie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca te referi la materie, nu ai dreptate, e sistemul de vina, nu profesorii.
Daca te referi la lectii de viata, nu trebuie sa faci neaparat dupa ei.