| Florrinaa a întrebat:

Merge cineva la concursul national,, Ionel Teodoreanu" ( Iasi)?
Sau daca ati mai participat...imi puteti spune in ce consta proba orala?

Răspuns Câştigător
| bxyismylife a răspuns:

Proba orala consta in 2 cerinte despre un text extras aleatoriu. Acum depinde de domeniul pe care ti-l alegi. Si eu merg anul asta :X Ce cls esti?

38 răspunsuri:
| Airplane a răspuns:

Hey! Si eu merg anul acesta la acest concurs, pentru prima oara si sunt un pic speriata big grin Imi puteti spune mai multe sau putem pastra legatura?

| bxyismylife a răspuns (pentru Airplane):

Si eu tot prima oara sunt. Ce clasa esti? Si de unde esti?

| Airplane a răspuns:

Eu sunt clasa a VIII_a, din jud. Timis. Voi? Cum va pregatiti?

| Little12 a răspuns (pentru Airplane):

Hey si eu merg la ionel teodoreanu, daca doresti sa luam legatura sunt tot a 8a si mi-ar prinde bine sa cunosc niste persoanehee hee

| Airplane a răspuns:

Da, as vrea sa luam legatura! happy

| bxyismylife a răspuns (pentru Airplane):

Trimite-mi mesaj privat cu id-ul tau happy

| Little12 a răspuns (pentru Airplane):

Nu ma lasa sa-ti trimit mesaj pentru ca sunt utilizator junior...asa ca iti las aici id-ul meu : ioana_mica_n

| Florrinaa explică (pentru Little12):

Vad ca toti avem temeri! Ne vom descurca. Voi ce repetati? (cls. a 8a)

| bxyismylife a răspuns (pentru Florrinaa):

Noi plecam maine si ne intoarcem sambata( s-a decalat programul). Am auzit ca vom vizita mult( muzeul Ion Creanga, de istorie, catedrala. si sper ca si mallul ^_^). Nici nu cred ca mai avem timp sa repetam. La literatura sunt pregatita dar am cam neglijat gramatica straight face

| iulioara a răspuns:

Hei, cred ca este destul de tarziu ca raspund acum. Si eu particip anul acesta. Mai este cineva pe aici care ma poate sfatui si pe mine? happy

| bxyismylife a răspuns:

Aa si. Domeniile sunt: Arte Plastice, Muzica, Cinematografie si Arta Dramatica(eu la dramatica m-am inscris). Ar trebui sa-ti fi zis deja profesorul;-?

| Florrinaa explică (pentru bxyismylife):

A 8a. Pai..profesorul mi-a zis, dar nu in totalitate. Tu ce clasa esti? Deci. daca imi va da un text extras de ei (avand in vedere ca mi-am ales acelasi domeniu), la ce ar trebui mai exact sa ma astept?

| bxyismylife a răspuns:

Pai ar putea sa ne dea caracterizare de personaje sau apartenenta la gen la arta dramatica. Eu sunt clasa a 6-a. Dati-mi id-urile voastre sa mai vorbim pentru ca eu nu cunosc decat 1-2 persoane din cele care merg;-s

| bxyismylife a răspuns:

Eu m-am pregatit in sensul ca am facut compuneri si repet genurile. Am facut si cateva subiecte de la proba scrisa. Stiu ca este prima data cand se da la Ionel Teodoreanu proba orala dar stiu de la cei care au luat locul 1 si care au mai mers si au avut oral ca noi extragem subiectul si ca este destul de lejer. Mie sincer mi-e cam frica straight face

| bxyismylife a răspuns:

Este primul an cu proba orala* m-am grabit.

| bxyismylife a răspuns:

Nu am auzit nimic despre subiectele model. La arte plastice stiu ca se pune accent si pe pastel, nu? Eu sunt din Giurgiu. Tu?

| bxyismylife a răspuns:

App, stii ceva despre locul unde vom fi cazati? happy Eu sper ca o sa vizitam Iulius mall \dancing

| elisaelisaelisa a răspuns (pentru bxyismylife):

Nu stiu nimic inca. Eu sunt din Salaj. Crede-ma, si eu sper la fel happy. Astept sa vina detaliile, cand plecam, unde stam (sper ca la un hotel sau intr-un loc dragut), programul, etc. Ceea ce nu prea astept este concursul, mi se pare ca mai am o gramada de parcurs. Da, asa este. Se pune accent pe pastel. Oricum toti trebuie sa reactualizam pastelul, pentru ca vom primi o imagine si la proba scrisa, pe care sa o interpretam, deci...

| bxyismylife a răspuns (pentru elisaelisaelisa):

Eu stiu sigur ca plecam pe 19 aprilie, adica intr-o joi si ne intoarcem pe 22 adica duminica. Stam la un internat destul de modern(cu parchet ^_^)-> stiu de la doamna cu care plecam. Si o sa fie deschiderea si premierea este la colegiul national Costache Negruzzi. Cred ca si probele tot acolo. Intra pe site-ul colegiului este un minim de informatii la rubrica concursului.

| bxyismylife a răspuns (pentru elisaelisaelisa):

Totusi cred ca nu ar trebui sa ne fie frica, adica mai bine o luam ca o vacanta cu exceptia ca mai dam si un test. Nu zic ca nu ar fi super sa si luam ceva. Eu sunt destul de pregatita dar nu vreau sa stau stresata non-stop

| elisaelisaelisa a răspuns (pentru bxyismylife):

Da, si eu am inceput sa ma relaxez.Asta ma ajuta si la concurs, ca sa nu am emotii. Oricum, e destul de important pentru mine.
Abia astept sa vad orasul, sper ca o sa avem un program incarcat si sa ne distramhappy Mi-e ciuda pe mine ca oricat as lucra mi se pare ca nu e de ajuns...trebuie sa-mi pregatesc, in special, moralul. laughing
Sper sa fie oameni de treaba, sa fie totul ok. De fapt, asa va fi! happy

| bxyismylife a răspuns (pentru elisaelisaelisa):

Da-mi id-ul tau sa vb mai mult big grin

| bxyismylife a răspuns:

Voi cum va mai pregatiti? Am repetat cam tot ce am nevoie dar. parca nu e de ajuns straight face

| CookieDeea a răspuns:

Se pare ca acest concurs ne da peste cap laughing Chiar ma intreb cum o sa fie. Apropo e cineva care merge de la a7-a?

| unconnected a răspuns (pentru CookieDeea):

Eu sunt a 7a Si si eu sunt destul de speriata de proba orala, nici nu stiu ce ne da:-ssApropo la ce categorie mergi? Eu merg la arte plasticehappy

| CookieDeea a răspuns (pentru unconnected):

Eu am ales cinematografia..de unde esti?batting eyelashes

| unconnected a răspuns (pentru CookieDeea):

Pai eu am fost la arte plastice.Mi s-a parut mai usor, mai ales ca aveam si la proba scrisa un tablou si na.Cum a fost? Ce punctaj ai obtinut si ai luat ceva, vreun premiu?

| CookieDeea a răspuns:

Eu una cred ca la proba orala va fi ingrozitor ..la aia scrisa cred ca ne vom descurca cat de catwinking

| bxyismylife a răspuns (pentru CookieDeea):

Ne descurcam noi';-j

| elisaelisaelisa a răspuns:

Si eu voi participa la acest concurs. Din cate stiu eu, este prima editie, deci nu exista subiecte orientative...deocamdata. happy

| elisaelisaelisa a răspuns:

Apropo... Tu din ce te pregatesti, cel putin pentru proba scrisa?

| elisaelisaelisa a răspuns:

Trebuie sa primiti subiecte model, au fost trimise cu siguranta la scoala la care mergeti. Sincer, eu m-am uitat peste ele si mi se par destul de dificile... cel putin la a VII-a si a VIII-a...la clasele mici sunt destul de ok. Concursul acesta nu este olimpiada aceea de anii trecuti pentru clasele V si VI,,, reprezinta continuarea intr-o noua forma, adaptata la exigentele si viziunea educatiei actuale''(conform regulamentului). Probabil ca ati fost anuntati ca va avea o noua forma, care cuprinde si lectura unei imagini (pentru bxyismylife).

| elisaelisaelisa a răspuns:

Bxyismylife stai linistit ca si mie mi-e frica de proba orala. Toti se gandesc la fel. Eu mi-am ales arta plastica si am inteles ca se pune accent si pe filozofie, ceea ce pe mine ma sperie.
Din ce judet esti?

| Gheju_Iulia_1994 a răspuns:

Buna fetelor! Si eu merg la concurs, sunt din Timis, clasa a VI-a. Aleg artele plastice. Vrea cineva sa imi dea id-ul de mess sa mai discutam? happy

| Lazar_Yullyka_1994 a răspuns:

Si eu merg pentru prima data sunt din alba iulia si sunt in lasa a VI-a. Mi-as dori sa aflu mai multe detalii despre proba orala a concursului.Multumesc!

| mihaialexandra97 a răspuns:

Heeeey happy da-mi add te rog : music.freak_ale [id de mess]. Si eu sunt tot a 8a si merg la Ionel Teodoreanu, si la fel ca si bxyismylife nu cunosc decat vreo doua persoane happy. Mersi anticipat :*!

| Florrinaa explică (pentru mihaialexandra97):

Cred ca tutuor ne este teama..intr-un fel! Mie imi este putin frica de proba oralastraight face, ca va trebui sa vorbesc. Ma intreb daca vor fi exigenti...profesorii!