| anonim_4396 a întrebat:

Mergem la scoala pentru ca vrem sa reusim in viata sau pentru ca trebuie sa o facem si pe asta!

Răspuns Câştigător
Răspuns utilizator avertizat
19 răspunsuri:
Stefan
| Stefan a răspuns:

Mergem la scoala sa invatam, fiecare doreste sa se realizeze in viata, unul vrea sa ajunga doctor, altul inginer sau mecanic auto.Toate aceste nu sa pot realiza fara sa inveti si fara sa nu pui mult suflet in toate.

Stefan
| Stefan a răspuns:

Mergem la scoala ca trebuie sa ne facem un viitor sa dam o sansa vietii.

Zbenguici
| Zbenguici a răspuns:

Citesc si recitesc intrebarea ta si nu stiu daca sa rad sau sa plang.
Mergem la scoala pentru ca...
Sa reusesti in viata prin prisma scolii? Te rog! Atunci de ce sunt votati, alesi si realesi tot omul ordinar si vulgar? Ce ma invata scoala, mai intai de toate? Imi baga pe gat niste fapte fara sa ma invete inainte de toate sa discern. Scoala e o institutie care, momentan, duce lipsa de etica si deontologie. Nu te face om. Nu te invata ce inseamna a alege, a fi uman, ci baga in tine statistici, fapte interpretate si reinterpretate de altii in functie de interesul istoric al fiecaruia. Unde e moralitatea in asta? Din scoala ies oamenii corupti, hoti, criminalii in serie, violatorii.
Pentru ca trebuie sa o fac si pe asta? Nu.
Nu aleg nici una, nici alta. Scoala nu m-a facut nici om si nici nu mi s-a impus studierea ei. Am facut-o pentru ca sistemul social in care traiesc recunoaste foi, nu abilitati si competente umane.

Ar trebui regandita "scoala". Si reinventata.

Zbenguici
| Zbenguici a răspuns:

@alllinna nici nu ma indoiesc de asta. Insa nu au reusit pentru ca au mers la scoala. Ci pentru ceea ce sunt.

constantaproca
| constantaproca a răspuns:

La inceput mergem la scoala ca invatamantul e obligatoriu, apoi ca asa hotarasc parintii, la liceu vrem si noi si parintii (nu e regula generala), dar la facultate se duce cine poate si vrea cu adevarat sa -si faca o cariera.

| AvalohAlyn a răspuns:

Pentru ca sa ajungem ceva in viata.Fiecare are acest deznodamant fie ca nu vrea sau fie ca vrea.Ne croim drumul singuri.

| antonius74 a răspuns:

Depinde de fiecare: eu pentru ambele, in sensul ca consider ca majoritatea lucrurilor invatate sunt o prostie, dar pot intreba profesorii despre ceea ce ma intereseaza cu adevarat

| alexdop21 a răspuns:

Scoala pana la momentul liceului cred ca e facuta doar pentru ca trebuie sa o faci, din punctul de vedere al parintilor, apoi in liceu, o faci pentru ca e viata frumoasa de liceean.
Abia cei care fac o facultate serioasa si care ii "recomanda " pentru un job mai incolo, o fac pentru a reusi in viata! Facultati gen :veterinara, medicina, arhitectura etc!

| M4RK a răspuns:

Pentru a ajunge ceva in viatabatting eyelashes

| Criiss16 a răspuns:

Pai depinde de fiecare.Eu as vrea sa reusesc ceva in viata, dar sincer, urasc scoala!big grinSi ca sa reusesc ceva in viata, trebuie sa invat.Ata ete.Ma supun!tongue

| iri a răspuns:

Ca trebuie s-o fac si pe asta laughing de aia mai mult (acum), dar sunt constienta ca cu cat o fac mai bine cu atat mai bine va fi in viitor big grin

| metonst54 a răspuns:

Pentru ca trebuie

| Betty18 a răspuns:

Eu una o fac pentru amandouabig grintongue

succes

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Depinde de interesul fiecaruia..sunt persoane care se duc la scoala ca sa invete cu adevarat ceva...si sunt persoane care se duc la scoala doar ca sa aiba de unde pleca acasa...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Fara scoala n-ajungi nicaieri

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Te indeamna parintii pana la o varsta. dupa o vreme, de regula dupa ce termini scoala, iti dai seama singur ca era bine si ca, poate ar fi fost mai bine sa mai faci ceva scoli.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Zbenguici sa stii ca am o gramada de fosti colegi de facultate care au reusit prin propriile forte, nu e musai sa fii fata lui tata sau lui mama sau baiatul...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pai sunt ceea ce sunt pentru ca au invatat zbenguici!

| mariaale a răspuns:

Merg la scoala pentru ca vreau sa reusesc in viata