| anonim_4396 a întrebat:

Merita sa dau la Drept? Eu as vrea sa devin judecatoare. Dupa facultate ce test trebuie sa dau? Si inca ceva, si mai important: trebuie sa dai bani multi c sa devii judecator?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

@shery - nu ai vazut ironia, dar asta e...
Ca sa ajungi judecatoare ai doua variante.
1. Dupa facultate dai la INM. Nu te costa decat taxa de inscriere, este unul din putinele concursuri din tara care sunt mai mult decat serrioase si nu se intra pe pile.
2. Stai macar 5 ani intr-o functie de consilier juridic, dai examen de admitere in magistratura si gata. Tot taxa de inscriere te costa.

23 răspunsuri:
| Shery a răspuns:

Vai, ce urat baieti... nici nu ma cunoasteti, nu stiti ce capacitati intelectuale mult superioare muritorilor de rand amwinking
so, don't judge me since you don't know me... eu am auzit ca trebuie' sa dai un miliard ca sa intri in barou, daca vrei sa devii avocat... dar eu n vreau sa dau, pentru ca sunt cinstita... unlike the most of us... daca imi spuneati ca trebuie sa dai, ma lasam pagubasawinking
va sfatuiesc sa nu va dati cu parerea despre cineva, daca nu sunteti SIGURI ca sunteti mai buni ca el/ea. straight face

| Shery a răspuns:

@dumnezeu: nu e vorba de ironii aici, daca nu stii sa raspunzi, de ce iti dai cu parerea despre intrebare? laughing
e ca si cum toti cei care punem intrebari aici suntem niste idioti carora nici macar nu merita sa le raspunzi. atunci NU RASPUNDE! ca o sa raspunda altul care chiar vrea sa ajutewinking

| Shery a răspuns:

Nu vreau sa dau bani... dar dijn pacate am auzit ca pentru a intra in barou e obligatoriu sa dai un miliard straight face...in romania... si daca e asa, prefer sa dau la drept in strainatate... v-ati prins de diferenta de nuanta, sau trebuie sa va explic mai pe larg? laughing
cat despre ironii, ele intotdeauna au rautate in ele... in schimb daca imi spuneati ca e o gluma, intelegeamwinking
'til next time, play nicelywinking

| Shery a răspuns:

@bla bla bla... enigma: "Daca si tu devii judecatoare vand naibii tot si ma retrag in munti... Dar iubita mea trebuie sa stea linistita. din modul in care ai formulat intrebarea reiese clar ca nu ai sa ajungi vreodata"
aaa, deci raspunsul asta nu are pic de rautate in el? laughing
atunci imi cer scuze Eu de la voi, si nu VOI de la mine laughing
accept o gluma, atata timp cat nu jigneste...
iar daca ironiile au scop moralizator, atunci dati fratilor si o solutie, nu doar criticati...

| Shery a răspuns:

Ok, mersi de raspunsuri laughing

| Shery a răspuns:

P. S. sunt din pitesti, nu stiu cat de mic e asta pentru voi... pentru mine e orasul perfect :X

| Shery a răspuns:

@unbaiat: este recunoscut oficial ca se cere 100. 000 de euro pentru a intra in Barou. Daca voua va place sa traiti intr-o Utopie, o realitate in care totul este de vis, ca in basme, este foarte bine pentru voi, macar traiti fericiti. Cat despre mine, eu traiesc in Romania si asta imi ocupa tot timpul laughing
Sa traiti bine!winking
Declar oficial acest topic inchis.

| Shery a răspuns:

Sunt deja la drept, asa ca acum stiu ce trebuie sa fachappy

| RAMPAMPAM a răspuns (pentru Shery):

Habar nu ai pe ce lume traiesti. sincer happy

| Shery a răspuns (pentru RAMPAMPAM):

Scuza-ma... Ma cunosti?

| Shery a răspuns (pentru RAMPAMPAM):

Nu de alta, dar daca nu ma cunosti, poate chiar nu traim "pe" aceeasi lume laughing

| unbaiat a răspuns:

Daca si tu devii judecatoare vand naibii tot si ma retrag in munti... Dar iubita mea trebuie sa stea linistita. din modul in care ai formulat intrebarea reiese clar ca nu ai sa ajungi vreodata laughing

| unbaiat a răspuns:

Shery cu cat dai asemenea replici cu atat mai mult imi dai dreptate:nu ai capacitatile intelectuale pentru a deveni judecatoare.Acum se pare ca ai coborat stacheta:vrei doar avocata.Ca sa devii avocata nu trebuie sa dai spaga dar trebuie sa fii „ucenic„pe langa un avocat care profeseaza.Cu un amarat de liceu vad ca te dai mare:sa dau la drept aici sau in strainatate...Pai sa zicem ca ai termina facultatea, crezi ca ai si profesa? Nu asta e scopul final? Sa profesezi? Sau tu crezi ca esti asa de desteapta ca nu a mai vazut Europa una ca tine? Sa-ti spun un secret:anual termina mii de destepti si de destepte dreptul... MII. Ceva imi spune ca esti dintr-un orasel f mic...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eram pregatit sa-ti dau un raspuns competent, dar am citit ce a scris unbaiat si trebuie sa fiu de acord cu el.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

@unbaiat-eu zic totusi sa te grabesti si sa-ti faci bagajul, nu de alta, insa la ce nivel a ajuns invatamantul universitar..., tare frica imi este ca pierzi pariul iar prietena ta te va vizita in munti. rolling on the floor

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

@shery - din nou nu ai vazut ironia, mai ales ca nu iti era adresata tie.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bună.
Dacă pleci la drum cu gândul că trebuie să da-i bani ca să ajungi judecătoare, renunță. Nu e de tine.
Trebuie să faci Magistratura, este de 2 ani și se dau niște examene la sfârșitul lunii august și începutul lunii septembrie.
Se intră destul de greu.
Trebuie să te pregătești din timp prin studiu aprofundat și multe grile la drept civil și penal și cele două coduri de procedură: civil, penal.
La ora actuală sunt următoarele etape de parcurs: test grilă, logică și interviu.
Mult succes.
Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

@shery-o fata care se pretinde inteligenta, trebuie sa-si dea seama singura daca este o ironie, o gluma, sau daca acea persoana vorbeste serios. iar daca va putea sa discearna intre aceste lucruri, atunci ii va fi foarte usor sa duca discutia unde doreste ea, nu sa se planga precum un copil caruia i s-a luat biberonul.scuze,insa ultima ta postare m-a dezamagit.mai bine lasai lucrurile asa cum au cazut.imi pare rau sa-ti spun asta, insa...,

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Merita.si eu vreau sa ma fac judecatoare

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Buna, iti cere obligatoriu DREPTUL din cate stiu si mai bine incepi de jos te faci avocat dupa aia procuror si in cele din urma te apuci si te faci judecator/judecatoare dar in vreunsat ceva si apoi te tragi spre oras SUCCESwinking

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Asta este si dorinta mea si cu singurata draga mea ca vei reusi daca nu vei asculta vorbele celorlanti eu am fost sfatuita de un avocat ca sa dau la drept deci!? e ca daca asta iti doresti:*:*multi pupici d la Ingrid.Vasului

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Dupa ce termini facultatea de drept trebuie sa faci un fel de masterat pentru a deveni judecatoare, in anul 2 de facultate trebuie sa faci practica, sa asisti la procese alaturi de un judecator deci iti trebuie ori multi bani ori pile.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Shery, cei care iti spun ca la magistratura se intra asa de usor MINT, si in plus locurile sunt aranjate majoritatea de cei care au deja familiile in domeniu la activ de foarte multi ani, si in plus magistratura presupune multe intrebari si de cunoastere in general, gen de logica, psihologie, teologie pentru ca daca vrei sa fii un bun judecator este necesar sa le stii pe toate cele enumerate mai sus, este un domeniu amplu insa iti ofera o satisfactie imensa, insa mult succes oricine isi doreste cu adevarat poate obtine acel lucru...