Întrebare recomandată | Aihao19 a întrebat:

Merita sa fac o facultate la distanta/sau la frecventa redusa?

Răspuns Apreciat de Editori
Bula
| Bula a răspuns:

Doar de dragul unei diplome, nu merita.
Diplomele cu valoare se obtin la cursuri de zi.

Decat o diploma la ff, mai bine inveti o meserie ce-ti place, in cei 3 ani (minim) te deprinzi destul de bine si poti avea un salar deja mai bun (mai ales in meseriile cautate, rare).
In 5 ani (luand in considerare si anii de masterat de la facultate), termini o facultate si esti incepator, in cautare de loc de munca. Tot in acelasi 5 ani poti dobandi experienta serioasa intr-o meserie si devii deja specialist. Iar dupa inca 5 ani (cat ti-ai face experienta dupa facultate, sa ajungi la un nivel apropiat) in meserie deja ai experienta (10 ani!) pentru a urma un curs de maistru, care se plateste pe masura.

5 răspunsuri:
| cristimihailov a răspuns:

Decat deloc, clar da.
Daca ai optiunea sa o faci la zi, fa-o la zi. Amintirile si momentele acelea nu se vor mai intoarce.
Daca o poti face la internat, atunci asta e directia adevarata.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E exact același lucru.

| Roxanannemes2000 a răspuns:

Dacă îți dorești ceva de succes, și de calitate sa zic du te la distanță, și eu tot acolo as alege

| qS4rP3 a răspuns:

Da.