| Slovcehov a întrebat:

Merita sa faci facultatea de medicina daca nu esti pasionat daca asa vor parintii? Pentru bani

Răspuns Apreciat de Editori
| Mandeliu a răspuns:

Salut!

Tocmai ce am venit dintr-o universitate de vara organizata de UBB, unde s-a pus problema asta in cadrul unei intalniri cu studenti de la diverse facultati, respectiv ce faci atunci cand parintii vor o anumita facultate pentru copilul lor, cand acesta nu este interesat de ea. Raspunsul pe care l-am primit de la unul din studenti a sunat ceva de genul:

Mai bine te certi un an de zile cu ei pentru ca ai ales ce ai vrut si atat va dura, pentru ca la un moment dat vor realiza ca nu au ce sa iti mai faca si asta este drumul tau in viata, decat sa treci prin 3-4 ani de facultate care nu rezoneaza deloc cu tine si la finalul carora sa fii terminat din orice punct de vedere.

Evident, in cazul medicinei, este vorba de 6 ani si la un moment dat, mai ales pentru ca nu e ceva care sa iti faca placere in vreun fel, vei claca in fata presiunilor facute de respectivul mediu academic, vei abandona facultatea respectiva si vei realiza ca ai pierdut timpul degeaba.

Realizeaza ca ai o singura viata si realizeaza ca asta e momentul in care poti face decizii care te privesc strict pe tine. Mult succes!

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Parerea mea este ca nu merita sa faci ceva ce nu-ti place.
Faci o facultate care iti place si pentru care ai calitatile necesare, indiferent de ce vor parintii. Si alte profesii sunt platite foarte bine si incepi sa castigi mai repede decat la medicina, avand in vedere ca facultatea se face 6 ani.

| darrio2007 a răspuns:

Nu merita, pentru ca vei lucra cu oameni. In conditiile in care vei absolvi aceasta facultate.

| zurick a răspuns:

Nu. E viața ta chiar vrei să trăiești visurile altora pentru tine?
Dacă nu-ți place domeniul unei facultăți e un chin, crede-mă.

| isemilia a răspuns:

Nu. E alegerea ta, nu a parintilor. Mai bine faci ceea ce iti place, altfel vei ajunge doar o persoana trista care nu va excela niciodata in domeniu. Da, poate vei invata, insa nu vei avea pasiunea aia sa reusesti cu adevarat, sa iti placa sa mergi la munca. Alege ce vrei tu, e viata ta, nu a parintilor

| felixf a răspuns:

Merita sa faci in viata ceea ce iti place. Daca ai un hobby merita sa faci o facultate care sa te ajuta sa implici hobby-ul in viata de zi cu zi. daca nu inseamna ca vei face o alegere pentru altcineva. Si tu inca nu esti copt la minte sa face ceea ce iti place. pate parintii tai se gandesc sa te faca medic cu dorinta lor sa duci o viata buna. Pune in balanta ceea ce iti place tie si cum vrei sa-ti arate viitorul si vezi unde inclina balanta. Dupa poti trage o cocnluzie...