| AlexMaf28 a întrebat:

Merita sa faci o postliceala?

10 răspunsuri:
| cristimihailov a răspuns:

Salut,

Dupa mine merita sa faci o facultate.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Merita, mii de oameni fac postliceale si au gasit si locuri de munca.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru orice postliceala exista si varianta de facultate. De exemplu pentru postliceala de asistenta medicala exista si facultatea de asistenta medicala.
De ce sa pierzi cativa ani din viata pentru o diploma de postliceala cand poti obtine una de facultate? De ce sa fii elev cand poti fii student?
Eu cred ca nu merita. Nu m-as vedea la o postliceala, nici nu mi-am pus problema de a da la una. Am ales facultatea, si chiar merita mult mai mult.

| anonimg a răspuns (pentru anonim_4396):

La postliceală nu îți trebuie diplomă de bac. La facultate, da.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu zic ca nu iti gasesti de munca cu o postliceala, dar e pacat cand stii ca puteai da la facultate.

Răspuns utilizator avertizat
| aneliram a răspuns:

Da si nu, de exemplu ca asistent de farmacie (postliceală), desi faci aproape ce face un farmacist(facultate), nu vei lua salariu( poate doar cu ceva experiența) ca un farmacist debutant. Bine, ca nu se compara facultatea cu postliceala în dificultate, mi se pare normal.

| aneliram a răspuns (pentru aneliram):

Chiar așa, la postliceală poți intra și fără bac, la facultate nu.

| aaanamariaaa a răspuns:

Daca te simti in stare sa faci o facultate, sfatul meu este sa faci una. Adica e una sa stii ca ai diploma de licenţă (in domeniul in care vrei tu sa profesezi) si alta este diploma de postliceala in care pe diploma nici nu scrie diplomă, scrie ' certificat de calificare de nivel 5 ( asta depinzând de postliceala faci de asistent medical, de farmacie, baleoterapie, nutritie, agent de politie, analist programator etc) dar pe toate va scrie Certificat de calificare nu diploma, chiar daca tu faci 2-3 ani de scoala, nu curs de calificare de cateva luni(ca de bucătar, infirmier, manichiurista etc). Totusi sa stii ca si cu postliceale găsesti locuri de munca, cumnata mea a terminat o postliceala si lucreaza in spital de 1 an si ia salariu de peste 4000lei ca asistenta medicală, deci, daca esti bun la ceea ce faci vei fi angajat si cu postliceale, nu e neaparat sa faci o facultate in domeniu. Eu doar am spus parerea mea proprie, ca daca ai bani si te tine de o taxa de facultate( sau poate daca esti bun întristat la fara taxă) as zice sa dai la faculta, daca nu merge si postliceala stai linistit, si nu iti trebuie bacul cand te înscrii, si nici dupa ce termini, iti da diploma si aviz de practică si fără, dar este totusi bine sa il iei daca poti. Daca nu, sunt la privat care primesc fara acea diploma, numai certificatul de postliceala. Tu fa ce simti, nu te lua dupa parerile npastre, Daca 2-3 zicem sa nu faci asta nu inseamna ca tu trebuie sa renunti fiindca asa am zis cativa, ti.am dat un exemplu concret de cineva cu postliceala care lucreaza, este respectată si o duce foarte bine. Deci fa ceea ce simti.

| 83388484 a răspuns:

Nu merita!