| pinksweetloverr a întrebat:

Merita să ma mut pe mate info de pe științele naturii? Sunt a 9 a, m-am dus pe științele naturii cu gandul ca voi da la medicina dupa liceu, dar nu mai sunt sigura ca asta vreau. Imi doresc să ma transfer la alt liceu si am auzit ca pe mate info vor fi medii mai mici deci sanse mai mari pentru mine de a intra la liceul dorit. M-as duce pe mi pentru ca vreau neaparat să fac multa matematica, deoarece s-ar putea să continui cu asta dupa liceu daca ma răzgândesc de medicina.

8 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

"M as duce pe mi pentru ca vreau neaparat să fac multa matematica"

M1 sau M2 e in linii mari, aceeași matematică. Dacă-ți place să faci info tot liceul, du-te la mate-info - dacă nu, stai unde ești că stai bine

Baftă

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

Obisnuiam sa consider ca nu conteaza profilul unde esti, pentru ca oricand poti sa inveti singur(a) si sa ajungi la orice facultate vrei. Desi teoretic adevarat, multi oameni au probleme in a se motiva sa invete lucruri noi, fara a fi impinsi de la spate sa realizeze acest lucru.

Daca te stii ca inveti mai usor cu ajutorul temelor, testelor, ascultarilor, etc., ai putea sa te muti pe mate-info, in cazul in care te decizi sa te indrepti spre o facultate cu matematica-informatica, fiindca nu iti limiteaza deloc optiunile de a te duce sau la medicina, hotarandu-te ca locul tau e acolo.

Daca totusi nu esti delasatoare si esti dispusa sa inveti singura matematica si informatica, ai pe net o multime de resurse.

| LordCristobal a răspuns:

Eu am fost la Stiinte Sociale si nu stiu daca parerea mea o sa te ajute...
Dar daca iti place matematica si vrei sa ajungi la un nivel mai inalt atunci transfera-te la mate-info.
Si incearca sa te transferi din semestrul urmator ca sa nu ai foarte multa materie de recuperat.
Dar vezi ca la mate-info faci foarte multa informatica din ce mi-au mai zis prietenii mei.
Sa te gandesti bine daca iti place informatica inainte sa te transferi.

Răspuns utilizator avertizat
| LordCristobal a răspuns (pentru AlexDorinel):

Da

| Feri5 a răspuns:

Eu sunt la științe și îți spun că nu contează unde vrei să mergi. Matematica se studiază mai la același nivel cu cea de la mate info. Informatica este foarte frumoasă, dar o poți învăța și în timpul liber de pe internet, sunt atâtea resurse. Plus că nu te presează nimeni să înveți la info dacă ai timp de altceva.

| Enea_Tomita_1996 a răspuns:

Mergi la agro

| nimfomana a răspuns:

Mai usor bacul la mate si la info. ramai acolo si invata mate si info!