| Andrei123Aa a întrebat:

Meseria de pilot pe elicopter SMURD sau orice pilot credeti ca este o meserie de viitor? Sau va fi inlocuita de automatizari?

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Meseria de pilot este o meserie de pilot, ca toate celelalte meserii, fiind existenta in ziua de azi.
Pilotul de elicopter este ca un sofer, doar ca piloteaza elicopterul, fara importanta daca este al armatei, al Politiei sau al Smurdului.
Stai cuminte ca nu suntem in matrix, asa ca nu se vor inlocui pilotii de pe smurd cu roboti automatizati.

Vezi daca stai toata ziua pe computer la joculete, nu mai esti capabil sa stii ce este real si ce este fictiune laughing

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

În mod sigur.

| PainTech a răspuns:

Circula mai demult pe net un banc :
Pe un avion comercial se afla un pilot și un câine.
Pilotul e acolo sa dea de mâncare la câine iar câinele e acolo sa se asigure că pilotul nu umbla la butoane.

Mare parte din comenzile unui avion sunt făcute automat. Totuși e absolut necesar sa existe un pilot care să se asigure că totul merge exact așa cum trebuie și să preia controlul în cazul unei urgențe. Ăla nu e platit sa piloteze avionul, e plătit sa ia decizii care pot costa viața multor persoane.

Deci indiferent de cat de avansat e aparatul de zbor e absolut critic sa existe un pilot la bord.

Automatizarea nu înlocuiește oamenii. Ii augmentează.

| RKBlue a răspuns:

Ăăă.ăă...ă...
Chiar crezi ca exista cineva pe pamantul asta care ar lasa un pilot automat sa transporte o persoana bolnava?
Daca raspunsul e da, nu mai avem ce discuta.
Meseria asta e "de viitor".

| Speranta12 a răspuns:

Tu te-ai gandit putin inainte sa intrebi asta? rolling on the floor Auzi ca inlocuita de automatizari rolling on the floor