| anutza6117 a întrebat:

Mi-a explicat profa de partea intreaga si cea fractionara a unui numar, chiar daca e de clasa a 8-a(eu is a 7-a),dar nu prea am inteleso, si luni ne scoate la tabla.i-am zis ca nu am inteles, da nu ia pasat.si nu poti sa spui ca n-am fost atenta la ea, ca am fast.dau funda cine explica mai pe intelesul tuturor

Răspuns Câştigător
| Maria9931 a răspuns:

[x] - partea intreaga a lui x, oricare ar fi x numar rational
{x} - partea fractionara a lui x, oricare ar fi x numar rational

Partea intreaga:
exemplu: [2]=2; [5, 635]=5; [0, 263]=0; [-4, 8]=-5; [-0, 65]=-1
Partea intreaga a lui x este cel mai mare numar INTREG(adica fara virgula), dar mai mic ca x.
Adica partea intreaga a lui 2, 3 este cel mai mare numar INTREG mai mic ca 2, 3, adica 2.
Partea intreaga a lui -11, 7 este -12(cel mai mare numar, mai mic ca -11, 7)

Partea fractionara:
{6, 43}=0, 43; {5, 1}=0, 1; {-7, 12}= 0, 88
Partea fractionara a lui x este diferenta dintre partea intreaga a lui x si x ( {x} = x- [x] )
Adica {2, 5}=2, 5 - [2, 5] => {2, 5}=2, 5 - 2 => {2, 5}=0, 5

Daca te-am ajutat in vreun fel, da-mi funda.

7 răspunsuri:
| tay2012 a răspuns:

( ex. un intreg si 2pe3) partea intreaga este acel unu, iar cea fractionara este 2pe3, acum nu mai imi aduc aminte exact, din ce stiu eu asa este straight face
succes

| Clopotel a răspuns (pentru tay2012):

Nu are nici o legatura ce ai spus tu, cu ce a intrebat anutza

Răspuns utilizator avertizat
| tay2012 a răspuns:

sad scuze! am incurcat lucrurile! scuze inca odata.

| anutza6117 explică (pentru tay2012):

Nu intreg de asta, unu pe patru sau un intreg si 2 pe 5.partea intreaga a lui x, care se citeste asa si se scrie [x]

| tay2012 a răspuns (pentru anutza6117):

Eu mi-am dat seama mai tarziu ca tu esti a 8a, iar eu inca nu am facut, pentru ca sunt a 7a, scuze.

| Maria9931 a răspuns (pentru Maria9931):

Mulțumesc mult! Să știi că m-ai ajutat și pe mine!