| anonim_4396 a întrebat:

Monede sau monezi? dau funda si vot!

18 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Corect este monede, fiind substantiv de genul feminin. Numai bine!

| Gizăz a răspuns:

O monedă, două monede. Eu așa am învățat în clasa I dar dacă s-o fi schimbat între timp...

| robygabitzu1997 a răspuns:

Ambele.
Funda!:d

| adri16 a răspuns:

Forma corecta este monede

| Fiuryan a răspuns:

Ambele variante sunt cat se poate de corecte. Mai fonetic si mai corect suna sa zici monede, insa cum am spus e corect in ambele moduri. Daca vrei sa te convingi, consulta dex-ul.

| User a răspuns:

Si si

| yoo23 a răspuns:

Profesoara mea de romana ne-a zis ca ambele forme de plural sunt acceptate.Eu m-am obisnuit sa zic'' monezi''.

| deeitza a răspuns:

Sunt in clasa a 5a si ieri sau alaltaieri ne-a spus profa ca ambele variante sunt corecte

| KaMy a răspuns:

...monede

Funda?!happy

| KaMy a răspuns:

... monede

Funda?happy

| SecretWish a răspuns:

Monede

| nevermindpeople a răspuns:

Monede.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Dupa parerea mea ar fi monezi dar cred ca in realitate se spune monede.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Monede

| Gameshell a răspuns:

Monede este forma cea corecta a substantivului Moneda happy

| ραяαиαєиѕє a răspuns:

Monede.

| lolipop_5666 a răspuns:

Monede evident... funda

| Madalina_9364 a răspuns:

Monede