| sabin89 a întrebat:

Multe denumiri de localităţi româneşti stau la plural. Începând cu capitala, apoi: Piteşti, Ploieşti, Iaşi, Călăraşi, Galaţi... Care ar fi explicaţia? De ce la plural?

Răspuns Câştigător
| minrest a răspuns:

Pentru ca desemneaza neamul care popula localitatea, pe vremea cand era un sat tipic, de cca 20 de case; cum neamul e format din mai multe perspane, cu un stramos comun, DE MULTE ORI, nu intodeauna, ai numele stramosului, real sau imaginar, pus la plural. Urmasii lui Pitul, Urmasii lui Ploae (sapte case, ascunse in padure, in sec. XVI), Urmasii lui Gălată.

18 răspunsuri:
| xilef123 a răspuns:

Nu sunt la plural, asa se numesc!

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

De ce nu?

| Dorotheea21 a răspuns:

Nu livrescul era la plural?
Bucurestii, Ploiestii, Iasii__ tongue

| sierra1 a răspuns:

Piteşti, Ploieşti, Iaşi, Galaţi... de ce?

sigur la inceput a fost câte unul : Pitesc, Ploiesc, Ias, Galat. Și văzând că ăstora le merge bine, au mai venit și alții, li s-au alturat și și-au spus: Piteşti, Ploieşti, Iaşi, Galaţi

| sabin89 explică (pentru minrest):

Cum vezi forma articulată Bucureştii, faţă de Bucureştiul? Sau celelalte, Galaţul (apropo, Galaţul sau Galaţiul), Iaşul etc.

| darrio2007 a răspuns:

Ce clasa esti? Daca tu crezi ca aceste denumiri sunt la plural, e timpul sa repeti cativa ani din scoala.

| sabin89 explică (pentru Dorotheea21):

Nu ştiu; chiar asta îl întrebam şi pe minrest, cum e corect. Ştii tu că livresc se zice aşa?

| sabin89 explică (pentru darrio2007):

Bună idee, chiar mă gândeam şi eu să mă duc la liceul pe care l-am absolvit, să mai repet nişte clase. Nu ştiu însă dacă mai primesc ei ditamai măgădăul, de treizeci şi... O să încerc.

| minrest a răspuns (pentru Dorotheea21):

Acum, sunt termeni livresti. Candva, au fost denumirile populare ale localitatilor, apoi au iesit din uz, iar cine a vrut sa se dea interesant cu o denumire mai pitoresca, dar corecta, le-a folost; pentru asta insa, trebuia sa le cunoasca; asa au devenit termeni livresti.

| darrio2007 a răspuns (pentru sabin89):

Bravo, lasa ca te descurci tu. O seara placuta!

| minrest a răspuns (pentru sabin89):

Dai si tu o spaga. Intreaba-i daca primesc si pe unul de 55 de ani.

| minrest a răspuns (pentru sabin89):

Probabil ca stii, Ionescu inseamna ''baiatul lui Ion'', Popescu, ''baiatul popii''. Bucurestii inseamna, in esenta, toti stra-stranepotii lui Bucur, naturali sau de adoptie; asa ca este numele natural al orasului; chiar daca Bucur e, probabil, stramos fictiv.

| sabin89 explică (pentru minrest):

O să-i întreb: Primiţi unul de 55, nu ca să înveţe, ci ca să...vă înveţe?

| minrest a răspuns (pentru sabin89):

Nu au nevoie, au facilitati ca sa invete si sa primeasca diplome valabile; sunt oameni demni de tot respectul; nu strica sa mai revezi materia, se mai duce rugina de pe sinapse.

| Dorotheea21 a răspuns (pentru sabin89):

Ti'a raspuns Profesorul. Eu am fost doar fana Creanga si Caragiale. happy

| sabin89 explică (pentru Dorotheea21):

Stau câteodată şi-mi aduc aminte...
Ori să se revizuiască primesc... happy

| Dorotheea21 a răspuns (pentru sabin89):

Primesc si eu, happy daca intr'o zi o sa imi explici 'demnitatea umana' din raspunsul tau, care ti'am spus ca nu este mila.
Am atatea de invatat. sad
Noapte buna.

| Dorotheea21 a răspuns (pentru minrest):

Multumesc. happy