| Moraru_Alina_Mirela_1984 a întrebat:

Multumesc mult este pleonasm?

Răspuns Apreciat de Editori
| MeForeverAlone a răspuns:

,,Multumesc mult`` nu este pleonasm. Niciunul dintre cele doua cuvinte nu-si are sensul inclus in intregime in celalalt.
Pleonasm este de exemplu,,urca sus`` pentru ca intotdeauna urci in sus orice ar fi, iar cuvantul,,sus`` din propozitie este in plus.
Dar atunci cand spui,, multumesc mult`` exista mai multe variante,, multumesc frumos`` sau,, multumesc foarte mult`` ori,, va multumesc din suflet``.
Nu poti urca altfel decat in sus, dar poti multumi altfel decat mult. Este o forma de politete, care nu poate fi luata ca si greseala gramaticala. Daca raspunsul meu nu te convinge, vei gasi mai multe informatii aici:
https://forum.softpedia.com/......6-8221%3B/
in raspunsul lui Adi Jipan.

2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu, nu este pleonasm happy Sper ca te-am ajutat

| christall a răspuns:

Nu este pleonasm.
PLEONÁSM, pleonasme, s. n. Eroare de exprimare constând în folosirea alăturată a unor cuvinte, construcții, propoziții etc. cu același înțeles.
Sursa: DEX.