| anonim_4396 a întrebat:

Ne trebuie la bac si poporanismul si semanatorismul? Eu cred ca nu pentru ca niciun autor de acolo nu este canonic? Voi ce spuneti?

Răspuns Câştigător
| Cameliapantiru a răspuns:

Poporanismul si semanatorismul nu fac parte din programa de bac. Este suficient sa inveti traditionalismul, caracteristicile generale ale acestui curent(traditionalismul, ma refer) cu accent pe poezia lui Vasile Voiculescu, "In gradina Ghetsimani". Spor la invatat si mult succes la bac!

1 răspuns:
| yumeharaneta a răspuns:

Semanatorismul si poporanismul sunt forme vechi ale traditionalismului. Doar traditionalismul este in programa, asa ca invata doar caracteristicile lui si cum sa le identifici in operele literare corespunzatoare.