| aDEeLAa a întrebat:

Niciodata n-am inteles ce inseamna,, entitate"...nici macar din explicatiile din dictionar.ma poate lamurii si pe mine cineva totusi?

2 răspunsuri:
| StefanKogut a răspuns:

Foarte simplu: tu esti o entitate, pe linga toate celelalte ce esti.
Mai complicat: orice poate fi identificat, indiferent de natura sa. Observi ca dupa cuvantul "orice" te astepti sa gasesti o specificare a ce anume orice, (orice ce?), dar daca am pune dupa orice, sa zicem "lucru",(orice lucru ce poate fi identificat, indiferent de natura sa.) am limita afirmatia numai la elementele fara viata, iar daca am inlocui "lucru" cu "fiinta", am scoate lucrurile din discutie. Atunci cum afirmi ceva despre tot, sau pentru fiecare in parte? Pentru asta s-a inventat un cuvant: entitate.
Si mai complicat: Imagineaza-ti lumea ca pe un arbore de notiuni. Fiecare notiune e un caz particular a unei notiuni mai generale, exemplu: animal, primata, om. Omul e un caz particular de primata, iar primata e un caz particular de animal. Cea mai generala notiune, cea care cuprinde toate celelalte notiuni, sau din care deriva toate celelate notiuni se numeste entitate.

| Popa_Dorel_1967 a răspuns:

Nu sunt de acord cu răspunsul complicat.nu cred că o entitate conține subdiviziuni ci ca entitățile sunt chiar subdiviziunile că parti distincte si separate