| Trumpinator a întrebat:

Nicolae Titulescu a semnat cu Comisarul Poporului Pentru Relatii Internationale Maksim Litvinov, la Montreaux in 1936 Acordurile de la Montreaux. Aceste acorduri prevedeau, in baza definitiei date razboiului prin Conventia de la Londra (1933) care este un adaos la pactul Briand-Kellogg, neagresiunea reciproca dintre semnatari.
Oricum, Titulescu cu Litvinov discutasera toate punctele ce puteau da nastere unui conflict intre Regatul Romaniei si U.R.S.S.
De ce a fost Titulescu considerat un tradator pentru aceasta? De ce a fost silit de Carol sa plece din tara?

1 răspuns:
| Edward_Eddy_1998 a răspuns:

Da.