| Elena6733 a întrebat:

Niște licee bune din Iași?

Răspuns Câştigător
| Pool77 a răspuns:

Parerea mea este ca nu prea conteaza liceul, conteaza mai mult profilul.
Adica, se stie ca cine intra un liceu ce medii mici, nu prea invata, oricine s-ar pregati pentru examene ar lua nota peste 6.
Sa stii ca nu intotdeauna este liceul bun, daca mediile sunt peste 9, 50. Acolo mai mult se omoara copii, teme peste teme, lectii de invatat, ore de la 7 pana la 3, iar daca nu poti de unul singur, ore in privat de la 3 pana la 5-6, ajungi acasa la 6 si faci temele + plus inveti lectiile, practic nu ai cum sa socializezi.
Nu incurajez elevii sa o lase moale si sa dea la un liceu slab, nu asta e rezolvarea.
Cel mai ok este un liceu mediu, unde nu te omoara cu lectii inutile, ci-ti preda doar ce ai la BAC, ma refer in cei 4 ani, liceul este pentru pregatirea elevilor de clasa a 9-a si a 12-a.
Poti ajunge si intr-o clasa foarte foarte buna, si sa fii cel mai bun din clasa daca nu ai rivalitate, o sa te lasi si tu dupa ei, vazand ca daca o lasi mai moale esti la nivelul lor.
Poti ajunge si intr-o clasa medie, unde sa-ti gasesti cel putin un coleg, care este mai bun ca tine, ajunge pur si simplu o materia, pentru ca el chiar si daca nu vrea te va motiva sa-l ajungi/depasesti.
Intr-o clasa conteaza rivalitatea, daca nu este atunci nu-si are rostul, desigur rivalitate doar pe planul de materii, ca in rest cel mai ok e sa fie toti normali cu tine la fel si tu cu ei.

| Elena6733 explică (pentru Pool77):

Mulțumesc mult pentru răspuns!

3 răspunsuri:
| andreit05 a răspuns:

Colegiul National "Mihail Sadoveanu"
Colegiul National "Costache Negruzzi"
Colegiul National "Emil Racovita"
Colegiul National "Mihai Eminescu"
Liceul Teoretic de Informatica "Grigore Moisil"
Liceul Teoretic "Dimitrie Cantemir"
Liceul Teoretic "Alexandru Ioan Cuza"