Întrebare recomandată | GeorgianaZbant a întrebat:

Niste moduri de invatare rapida si eficienta.

Răspuns Câştigător
| orangeswallowtail a răspuns:

Cea mai buna este aceea de a ti crea mediul favorabil tie de a memora si a invata(stai in pat sau la birou,in liniste sau cu muzica,aici depinde de fiecare,eu nu pot invata in zgomot)mai e autoconvingerea,adica sa iti repeti in cap, ca iti face placere sa inveti/repeti,pe urma fa ceva distractiv, adica poti vb cu tine insuti cu voce tare, sa repeti tot cu voce tare, poate suna nebunesc insa gandeste-te ca e la fel ca in cazul in care pui o colega sa te ascultehappye de folos sa te auzi spunand materia si e o ocazie buna sa mai razi de ce spuilaughingca te mai blochezi, te mai balbai..intelegi? fa-ti scheme logice ale materiei pe care le ai de invatat (daca e la ceva ce tine de filo, schemele sunt perfecte iar daca e la ceva de real scrie-ti formulele intr-o parte, invata-le pe alea primele si dupa treci prin materie)ori subliniaza ce crezi tu ca e importanthappypune deoparte orice lucru care ar putea sa ti atraga atentia de la invatat, ia pauze de 5 minute cand simti ca obosesti, e bine sa te odihnesti putin ca sa ai energie pe un interval de timp mai lung. sper ca te am ajutat, la mine functioneaza, spor si sa auzim numai de binehappy

6 răspunsuri:
| fuzzer a răspuns:

Pentru inceput,inlaturi orice ce ti-ar putea distrage atentia,cum ar fi:telefon,calculator,televizor, mancare, dulciuri, etc.Te concentrezi pe ce ai tu de facut, si crezi ca poti sa inveti tot ce ai de invatat.Iti trebuie vointa. Poti incerca schematic, logic, prin desene, cum vrei.Eu,de obicei, cand am putin de invatat invat mecanic.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu stiu daca te va ajuta dar eu imi inregistrez lectiile pe telefon, iar apoi le ascult de cateva ori si le retin mult mai bine

| yo547 a răspuns:

Citesti si recitesti lectia cu mai multa atentie sau schematic cum vrei.Si cu pastile de memorie merge. Funda?

| Iulia100rock4ever a răspuns:

In reprize scurte de 20 de minute
si cu voce tare
succes!

| NarcysCatalyn a răspuns:

Fii atent la ora! Sau cu pastile de memorie.

| Alexa765 a răspuns:

Scrie lectia din nou si fii atent/a la ceea ce scrii.