| anonim_4396 a întrebat:

Niste sfaturi cu ce sa incep invatarea limbii engleze?

6 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

In mod clar nu filme,seriale fara subtitrare,nu ai ce invata,intelege, mai mult te enervezi, inveti din context, vezi de un serial cu subtitrare in engleza, asculti vreo 5 minute scrii jos ce nu intelegi si traduci cu google a doua zi iar asa vreo trei zile,asa inveti,seriale de familie,iubire,din context,adica propozitia nu cuvantul,how are you? my friend,in momentul cand intelegi ce inseamna vei retine acel lucru, imposibil sa nu reti ceva ce intelegi, retinem ce nu intelegem, modalitatea asta e perfecta, incepe cu un serial scurt de 20, 30 de minute, repet subtitrare in engleza nu romana sa prinzi contextul nativ

| Sn4k3 a răspuns:

Cuvintele de baza, gramatica, pe urma citesti/traduci texte, faci exercitii, astfel inveti din ce in ce mai multe cuvinte. Invata expresii, asculta-i si pe altii vorbind ca sa te obisnuiesti si sa vezi daca intelegi, la chestia asta ajuta filmele/ jocurile/ muzica/ Youtube.

| Lina1993 a răspuns:

Poti incepe prin vizionarea filmelor fara subtitrare in lb romana. Daca ai cunostinte minime de limba engleza, o sa-ti dai seama din context la ce se refera personajele, te ajuta. Dar depinde, in caz ca vrei sa inveti la nivel profesional sau ai nevoie pentru o anumita diploma, iti recomand pe cineva care sa te mediteze la engleza. Pe de alta parte, poti cauta si pe Youtube, Google cursuri online de limba engleza, iti pui in casti lectii simple

| RAY a răspuns (pentru Lina1993):

Cum sa incepi omule sa vezi fara sub ce sa intelegi? daca ai cunostinte minine serios, de asta cateoata si nativi englezi folosesc subtitrare

| Ravenous a răspuns:

Descarca aplicatia Duolingo pe telefon. E usor de folosit, are o interfata simpatica, si te ia de la nivelul 0, chiar daca nu stii nimic. Asa am invatat suedeza. Recomand!