| thebestsinger a întrebat:

Nu am nicio intrebare, ci vreau sa va impartasesc niste cuvinte celora din gimnaziu in primul rand. Dragii mei, indiferent ca ati inceput a5a sau a8a, va spun sa profitati la maxim de timpul petrecut impreuna. Eu tocmai ce am intrat a9a si credeti-ma ca puteti sa fiti cei mai destepti din scoala, dar profesorii de la liceu sa va injure si sa va ia la misto in fiecare secunda(si totusi sunt intr-un liceu de top). Atata bataie de joc am mancat in prima saptamana de liceu. Colegii mei sunt foarte ok, dar credeti-ma ca vă va fi greu sa va obisnuiti cu alt colectiv, mai ales daca acum aveti unul pe care il super apreciati. Asa ca trăiți la maxim anii de gimnaziu pe care ii mai aveti. Nici nu stiti ce materie horror va asteapta mai departe. Poate unii dintre voi "vreți sa cresteti" sau vreti la liceu ca din auzite pare "cool". Chiar daca sunt a9a, deja imi doresc sa fiu iar mica, sa am pofta aceea de teme vinerea dupa scoala ca sa stiu ca am tot weekendul liber sau nici nu mai zic de Crăciunurile de cand eram mici. Nici macar intr-o luna, cand ma voi obisnui mai mult cu noua viata de liceean, nu imi voi schimba parerea despre gimnaziu. Si stiu ca la finalul lu a12a voi gandi total diferit, dar mereu o sa regret ca n-am apreciat mai mult gimnzaiul. Deja imi e dor si de cea mai rea dintre profe...aici am intalnit niste profesori mult mai rai. Asa ca dragilor, sper ca de azi va veti trai copilaria mult mai intens, deoarece va veni o vreme cand dorul te va năvăli si ai da orice sa fii iar mic mic. Voi mai mari, ce spuneti?

Răspuns Câştigător
| Marius1902 a răspuns:

La mine nu e vorba de profesori, e vorba de colegi..Am fost intr-o generala slaba, desi eu eram destul de inteligent.Treaba e ca acolo vorbeam cu toata lumea, ne intelegeam, eram ca o familie.pur si simplu aveam ce sa vorbesc cu ei.Acum sunt clasa a XI-a la unul dintre cele mai bune licee din oras si pur si simplu sunt doar tocilari aici, parca nu iti vine sa te bagi in seama cu ei frate, daca gresesti ceva la tabla rad de tine din banci..Vai,ce sa zic, unde erau desteptii -_-... Au doar subiecte tampite de vorba, asa ca si in clasa a 9-a, dar si in a 10-a am preferat sa stau in banca pe telefon, desi eu am foarte multi prieteni la bloc, sunt sociabil, prietenos..Probabil ca ei considera ca eu sunt ala ciudat si antisocial, dar eu ii consider pe ei ciudati, sau pur si simplu extrem de diferiti fata de colegii din generala.Si mie imi pare rau ca nu am profitat poate chiar si mai mult de anii de generala.Chestia e ca tu ai zis ca ai colegi de treaba, asta e bine..Nu ar trebui sa fii suparat doar pentru ca ai niste profesori mai ''rai''.In plus, ai avut doar o ora, poate o sa fie diferit in orele urmatoare.Bafta!

5 răspunsuri:
| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

Cand vei intra la facultate vei incepe sa plangi pe TPU dupa vremea cand erai la liceu.

Cu colegii de generala te poti intalni in orice zi dupa ore si cu atat mai mult in weekend datorita timpului liber.

Legat de al treilea punct al revoltei tale, consider ca exagerezi cand spui ca te injura profesorii fara sa le fi facut nimic.
A trecut numai o saptamana, pe cei mai multi de abia i-ati vazut o singura data. In acele 50 de minute cu fiecare numai v-ati spus numele, v-au intrebat de complezenta, eventual, cum a fost vacanta de vara si v-au descris planul de studiu.
Fie le-ai facut ceva, deci problema e la tine, fie te frustreaza ca au asteptari de la voi, asa ca ai interpretat asta ca cea mai mare rautate posibila.
Stai linistita, o sa-si dovedeasca umanitatea cat de curand.

Cat despre materii, nu sunt "horror" deloc. Liceul si generala sunt apa de ploaie. Ai doua lucruri de urmat ca sa iei note mari usor si sa ai timp liber:
1. Sa iti faci temele la timp.
2. Sa fii atenta in timpul orelor, ca acasa sa trebuiasca sa redeschizi caietul numai pentru completari.

| Yurisa a răspuns:

Si pentru mine liceul a fost mult mai nasol decat gimnaziul, dar daca tie nu iti place asta nu inseamna ca peste tot e la fel. Unora chiar le place viata de liceu. Si inca esti mica, ce dumnezeu. La 14-15 ani nu poti sa zici ca ai dat de greu. Mai cresti.

| TomyBrave2019 a răspuns:

Și eu am pățit fix la fel :'( abia așteptam să scap de dracu dar am dat de mă-sa

| ConnorRK800 a răspuns:

Eu, personal, am detestat scoala inca de pe clasa a 1-a si inca o detest. Niciodata n-am putut suporta mediul respectiv, el fiind unul stresant, repulsiv, unde iti irosesti energia si te invata sistematic, in marea majoritate, lucruri care nu sunt si nici nu iti vor fi rentabile. Singurul aspect pozitiv in privinta scolii este faptul ca este temporara. Singura metoda eficienta de a-mi ameliora din stresul construit precum Twin Towers este de a-mi, ironic, cauza alt stres, dar care-mi va oferi beneficii (liniste, pace si timp liber) pe parcurs (un termen mai adecvat ar fi fost "compromis"): memorez cat de cat informatiile necesare pentru a avea medii mari pe primul semestru, asigurandu-mi un fel de "imunitate" la corigente pe al doilea, de-aici deducandu-se si intelegandu-se beneficile pe care le-am precizat anterior. O abordare destul de buna, zic eu. Unele probleme legate de subiecte similare nu se pot rezolva, dar se pot ameliora.

| prietenimereu a răspuns:

Total de acord te îmbrățișez?