| cryss2000 a întrebat:

Nu am vrut sa ma duc la olimpiada si profa vrea sa imi strice media, insa mie nu mi se pare normal sa faca asa ceva. Nu trebuie sa aiba un motiv pentru a-mi pune vreo nota mica? Poate sa imi puna pe motiv ca "nu ai mers la olimpiada"? Ce ar trebui sa fac? Imi e si diriga, deci nu pot sa apelez la ea sa ma ajute... laughing

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu esti obligat sa mergi la olimpiada si profesoara nu te poate pedepsi pentru aceasta.
Conform Statutului elevului, citez:
"ART. 7. Elevii beneficiază de următoarele drepturi în sistemul educaţional:
u) dreptul de a participa, fără nicio discriminare şi doar din proprie iniţiativă, fără a fi obligaţi de cadre didactice sau de conducerea unităţii de învăţământ, la concursuri şcolare, olimpiade şi alte activităţi extraşcolare organizate de unitatea de învăţământ preuniversitar sau de către terţi, în palatele şi cluburile elevilor, în bazele sportive şi de agrement, în taberele şi în unităţile conexe inspectoratelor şcolare judeţene, în cluburile şi în asociaţiile sportive şcolare, cu respectarea prevederilor regulamentelor de funcţionare ale acestora; elevii vor participa la programele şi activităţile incluse în programa şcolară;"

| ALGator a răspuns (pentru Ioandelasal):

Cu alte cuvinte participarea la olimpiada nu e inclusa in programa scolara si nu poate face obiectul unei notari.
Totusi, atunci cand acorda o nota, profesorul are libertatea sa o faca bazat pe rezultatele si cunostintele elevului plus gradul acestuia de implicare la materia respectiva. Aici ar putea sa se lege de olimpiada. Dar in acest caz, ar fi vorba de o micsorare de nota minima (un punct) si doar o singura data. Deci sa primesti o singura data un 9 in loc de 10.

13 răspunsuri:
| anamariarot a răspuns:

Mda, foarte urat din partea ei. Ori vrea sa te "motiveze" nepunandu-ti nota, iar daca iti pune o nota mai mica e neobrazata. Stiu si eu pe cineva care ii era foarte antipatic unei profesoare si i-a pus 5 sau 6 pe activitatea de la ora, cica laughing. Chestia asta face diferenta dintre un profesor cu caracter si unul fara. Sa nu pui la suflet

| ALGator a răspuns:

"vrea sa mi strice nota"
Ti-a pus deja nota sau te-a amenintat? Ce materie e?
Ar fi fost bine daca exista o relatie buna intre tine si ea dinainte incit ar fi mers sa o convoci la o discutie referitor la asta. Atunci ai fi putut (sau poate si acum) sa puneti cartile pe masa. Ii spuneai, cu tot respectul, ca in ciuda neparticiparii tale la olimpiada nu gasesti de cuviinta ca notele din clasa sa tina seama de altceva decat cunostintele tale si participarea activa la lectie.

| cryss2000 explică (pentru ALGator):

Biologie. Am vorbit azi cu ea. Am intrebat cu ce pretext o sa imi puna nota respectiva. A zis "O sa te ascult si nu o sa stii"

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Trebuie sa o raportezi la director.
O profa ca aia merite sa steie in inchisoare fara bonusurile de caldura si televizor.
Daca as avea o profesoara ca aceea, nici macar nu as mai astepta. Proasta naibi.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ce ai face?laughing

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ma scuzi, nu ai citit?

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Inseamna ca traiesti in lumea ta.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Cred ca ai baut ceva, te rog sa nu fi prost cand vorbesti cu mine.
Pana nu termini cu prostia ta, aceasta conversatie s-a incheiat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cam uratel din partea ei, dar totusi ar trebui sa inveti la materia ei ca nu se stie cand vrea sa te 'atace' sau 'sa se razbune'.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Directorul nu poate face nimic, dar in lumea in care traiesti tu, profesorul e sclavul elevului.

| dolceromania a răspuns:

Daca profa ta a vrut sa te trimita la olimpiada inseamna ca a crezut in capacitatea ta de invatare, rezolvare, cred ca faptul ca nu te-ai oferit e foarte urat si lasand legile si drepturile elevilor cred ca are motive sa-ti scada nota la purtare.Sant oameni care asi mai fac meseria si trebuie respectati.

| Holiday a răspuns (pentru dolceromania):

"...cred ca faptul ca nu te-ai oferit e foarte urat si lasand legile si drepturile elevilor cred ca are motive sa-ti scada nota la purtare."

Bati campii...