| anonim_4396 a întrebat:

Nu e păcat de generația asta? Copiii se uită la prostii,înjură,se bat, de când cu telefoanele, lumea s-a cam stricat

27 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Daaa, că înainte de telefoane nu înjura nimeni, nu se bătea nimeni iar de uitat la prostii erau reviste dacă telefon n-aveau. Hai mai scutiți-mă cu chestia asta, gata toate relele din lume sunt tehnologia. singuru rău e că nu se mai joacă atât afară și vezi mulți oameni împreună care stau pe telefoane, da bătaia și înjuratu nu vin ded la telefoane lol

| Violleta2022 a răspuns:

Nu telefoaenle sunt de vina, ci parintii care nu-i supravegheaza si le permit toate porcariile copiilor.

| sierra1 a răspuns:

"Nu e păcat de generația asta? "

de ce-ar fi? ei sunt inlocuitorii actualelor generații aflate la "putere"

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Depinde, fiecare cu bune si cu rele.

| Celcestietot a răspuns:

Bineînțeles că este!

| Holiday a răspuns:

Problema telefonului, a tehnologiei in general, nu e asta, ci faptul ca daca le tai curentul intra in depresie si panica. Cred ca multi chiar ar muri de foame.
Nu mai spunem ca fara Waze nici toaleta n-o mai gasesc...
In rest sunt copii cum am fost si noi, nu mi se par mai rai sau mai violenti.

| anonim_4396 explică (pentru Holiday):

Eu nu mă refer la toți, dar mulți nu prea mai sunt sociabili, învață chestii urâte

| aXy99 a răspuns:

Asa e, nici macar reguliile de tehnoredactare nu le stiu.

| aXy99 a răspuns:

Copiii faceau tot ce spui tu acolo si inaintea inainte sa existe smartphonuri. Desi tu probabil te referi la internet. Lumea evolueaza, e normal.

| Bizon95 a răspuns:

Daaaaaaaaaaaa
pe vremea mea, cerul era mai albastru, aerul era mai curat si apa era mai... uda big grin

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Se duce lumea de rapa, sti cum e timpul rezolva tot. Si stai linistit copii care vor veni din generatiile urmatoare vor fi si mai rai ca cei de acum stai sa vezi ce o sa fie atunci ai putina rabdare.

| deeeaqq a răspuns:

Timpul trece, lumea evoluează, lucrurile se schimbă.
Doar nu te așteaptai să trăim ca acum 500 de ani, ce naiba.

| Dalmore a răspuns:

De la ce varsta ai telefon?

| AmFostOdataEuOBaba a răspuns:

Ziceai l a răspunsul unei persoane că nu sunt așa de sociabili. No ni ce memorie am, am uitat! tongue Lasă
Dar cum să fi sociabil? Uită-te la adulții ăștea! Stresați, puși pe ceartă...winking

| Yurisa a răspuns:

Ba nu lol

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Copiii se înjurau și se băteau și înainte. Poate chiar mai mult ca acum, cel puțin în ziua de azi stau cu ochii în telefoane în loc să se bată între ei. laughing

| TheGentleman a răspuns:

Și cine e de vină? Uită-te la desenele și filmele de azi și compară-le cu cele din anii 90-2000 și îți dai singur răspunsul

| AboutWhat a răspuns (pentru TheGentleman):

Ai totala dreptate! Desenele de astăzi sunt mai idioate și fără sens, nu se compara cu desene vechi, pline de violenta, glume sexuale și câte și mai cate

| Helper07 a răspuns:

"Oare tu care spui: sa nu furi, furi? Tu care spui sa nu minti, minti?"
Tu care spui ca telefoanele sunt un lucru rau, le folosesti in scopuri rele? Cum poti invata pe altii pana nu te inveti pe tine?

| anonim_4396 explică (pentru Helper07):

Am zis ceva? Că mă cred mai mare decât ceilalți? Nu.Nu judeca o carte după copertă.Și ca să știi,nu sunt ca copii ăia care fac prostii cu telefoanele, poate aia cu filmarea de la școală, dar am făcut-o din neștiință. Practic, nu prea folosesc telefonul, nu prea am chef

| Helper07 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu pot sa te judec dupa coperta din moment ce nu stiu cum arati. Eu te judec dupa ce ai spus aici pe TPU.

| christine99 a răspuns:

Sunt urmarile neoliberalismului.

| Bobbye a răspuns:

Corect. Pe vremea mea 'degetica' era doar o poveste...

| aXy99 a răspuns (pentru Bobbye):

Era pentru ca erai tu copil laughing

| Bobbye a răspuns (pentru aXy99):

Iarta-ma, batranule. tu erai primul' care stia, am auzit de tine

| Patronu1 a răspuns:

Nu are legătură cu telefoanele, ce e drept e ca pe vremea mea, părinții ii băgau în casa pe copii, care erau cu mingea în mana, acum părinții ii scot din casa pe copii, care sunt cu telefonul în mana, dar nu de asta se strica o generație. Și nu numai copii, nici oamenii mari nu mai sunt asa calmi și în toată firea, cum erau acum 10-15 ani...