| anonim_4396 a întrebat:

Nu știți, la UBB facultatea de matematică informatică, cât trebuie să iei la examenul de competențe lingvistice ca să intri la specializare matematică-informatică în engleză?

Răspuns Câştigător
| AC4S4 a răspuns:

1. Da, se pot folosi.
2. Da, e cu scor. Dar este proba eliminatorie, ceea ce inseamna, probabil, ca trebuie sa iei 5 si vei fi admis. Tot ce conteaza e nota la matematica/informatica. Nota de la competenta lingvistica nu te afecteaza cu nimic, sa fie cel putin 5 si e bine.

4 răspunsuri:
| Bondarel99 a răspuns:

E imposibil sa raspunda cineva la intrebarea asta.
Depinde de nr de candidati si de cat de bine pregatiti sunt. Daca sunt de ex 50 locuri la specializarea respectiva, ii alege pe primii 50 cu media cea mai mare.
Regula generala e sa iei peste 5 pentru ca altfel nu ai nicio sansa. Insa incearca sa faci de minim 9 ca sa ai sanse sa intri.

| Bondarel99 a răspuns:

Scuze, am citit gresit. Tu de fapt te refereai doar la competentele lingvistice nu la probele de concurs.

| AC4S4 a răspuns:

Din cate stiu, trebuie sa ai cel putin B1 la toate probele.
Ce mai poti face este sa dai concursul de admitere in limba engleza sau sa dai un test de competenta la ei (va fi cu admis/respins).

Surse:
http://www.cs.ubbcluj.ro/......6-2017.pdf (pagina 2)
http://www.cs.ubbcluj.ro/......a-2019.pdf (5. d, e, f)

| TristanTzara a răspuns (pentru AC4S4):

1. Deci poți folosi și rezultatele de la competențele de la bacalaureat?
2. La acest concurs de competențe lingvistice mă refer. Am văzut modelul de pe site-ul lor și e cu scor de la 10 la 100.

Mai exact ce puncraj trebuie să iei la el ca să fi admis? Și va juca vreun rol la departajare punctajul obținut la departajarea candidaților, odată ce ei sunt admiși prin acest examen?

| AC4S4 a răspuns (pentru TristanTzara):

1. Da, se pot folosi.
2. Da, e cu scor. Dar este proba eliminatorie, ceea ce inseamna, probabil, ca trebuie sa iei 5 si vei fi admis. Tot ce conteaza e nota la matematica/informatica. Nota de la competenta lingvistica nu te afecteaza cu nimic, sa fie cel putin 5 si e bine.