| riki10004 a întrebat:

Nu stiu ce facultate sa-mi aleg.
Imi place sa vorbesc, sa cunosc multe lucruri, sa citesc, sa calatoresc, sa ascult oameni, sa ascult muzica, sa scriu, sa fac poze, sa dansez, sa observ caractere umane, imi place natura, imi plac animalele, imi place sportul, sanatatea, imi plac limbile straine, imi place sa desenez, imi place ordinea, designul si bunul gust, imi place sa fac prezentari imi place si informatica si matematica pe care o ac acum (M2) si biologia.
Ce-mi recomanati?
(de prefeat ceva dupa care n-o sa mor de foame)

Răspuns Câştigător
| Donsavas a răspuns:

Ce sa-ti spun! semeni cu mine! laughing) si mie imi place sa scriu scenarii de film,joc teatru pe scena,dansez,imi doresc sa cercetez si sa lucrez intr-un laborator de biochimie,as vrea sa fiu o auritate in stat cum este magistratul dar nu imi plac legile de la noi,as vrea sa schimb legile actuale da' politica e un sistem complicat,nu patrunde oricine acolo. intr-un final,am ales sa ajut oameni! daca nu as fi facut asta,a doua varianta era sa ajut animale,cred.
Facultatile pe care Nu ti le recomand sunt turismul(nu se castiga la noi), jurnalismul(asta daca nu doresti sa fi un simplu reporter cu salariu mic),management si ase( sa fim sinceri,acolo e doar teorie,aia nu te va ajuta sa fi o bussines women prea buna) si actoria,muzica intrucat oricine are bani,pile si talent poate sa o faca,cel putin la noi si daca o ai, tot cei cu mita si cunostinte au de castigat.
Alege ceva care sa iti asigure un job,de preferat unul care se cauta si nu il poate avea oricine: medic,veterinar,stomatolog,farmacist,contabil(se cauta pentru ca sunt multe firme si se mai fac),kinetoterapie(se cauta mai ales afara),academia de politie(e super cautata)
Cam atat. restul nu iti va asigura nimic si alte profesii te vor frusta la maxim cand vei vedea realitatea in care traim. (mai nou, exista psihologi si fara facultate sau acum ca exista firme private, patronii isi aleg administratorii in firma in functie de alte lucruri, nici facultate nu poti sa faci deci administratia afacerilor si psihologia-mai intervin si blogurile, apropo- constituie un dezavantaj in cazurile astea)

2 răspunsuri:
| VibeTrix a răspuns:

Nimeni nu iti va spune ce facultate vrei tu sa faci. Este optiunea ta si tu trebuie sa vrei ceea ce vei face. Eu as as vrea fac facultatea de arta si design. Am inteles ca iti place. Mai mult nu pot sa iti spun...

Răspuns utilizator avertizat