| AlexPanda123 a întrebat:

Nu știu ce sa fac...sunt clasa 8a și nu știu pe ce profil sa merg mai departe toate rudele/familia ma sfătuiesc sa merg pe mate info ca după sa merg pe ceva cu informatica ca se câștigă bine și m-ar tenta dar n vreau eu asa ceva.Sa va spun cam de ce note sunt la fiecare materie importanta ca să zic asa
Romana:8, 9
Franceza:9,10
Engleza:9,10
Istorie:10
Geografie:10
Mate 5,6(am început sa fac pregătire)
Fizica nu știu nu avem un profesor bun
Chimie 6, 7.Chiar nu știu ce sa fac, cât mai multe păreri dacă se poate mersi...

16 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

La limbi străine se cam calcă pe picioare absolvenții

| deeeaqq a răspuns:

științe sociale =)

| AlexPanda123 explică (pentru deeeaqq):

Nu am unde

| deeeaqq a răspuns (pentru AlexPanda123):

Nu ai licee în oraș cu acest profil sau ce nu ai unde?

| AlexPanda123 explică (pentru deeeaqq):

Nu am licee cu profil științe sociale prin apropriere de mine

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Filologie

| UnTipObisnuit a răspuns:

Depinde care este pasiunea ta. Care este visul tau?

| AlexPanda123 explică (pentru UnTipObisnuit):

Pai asta e eu as vrea mai încolo pe drept sau limbi straine

| AlexPanda123 explică (pentru UnTipObisnuit):

Dar nimeni nu ma susține și toți vor de la mine sa merg la mate info

| Aligator0108 a răspuns (pentru AlexPanda123):

Multă lume consideră că cei care merg pe mate-info sunt cei mai șmecheri, pentru că matematică, fizică, uimitor! Majoritatea copiilor merg pe profilul uman pentru singurul motiv că nu le place matematica.
Deja văd că te gândești la planuri de viitor. Academia de Drept, Facultatea de Limbi Străine. Acest profil te va ajuta foarte mult. Nu trebuie să te lași îndrumat de rudele tale pentru că tu te știi cel mai bine. Și le poți explica pur și simplu că nu te vezi în viitor cu un job care are la bază matematica.
Simți că nu îți place matematica? E în regulă. Poți merge pe filologie, dar nu uita că acolo trebuie să citești lecturi! Nu zic că la mate-info nu se cere același lucru. Bacul la limba română e crucial.

| AlexPanda123 explică (pentru Aligator0108):

Știu ca sunt groaznice eu trebuie sa iau peste 7 în evaluare ca să ajung la profilul uman.Dar poți sa îmi spui ce se va face acolo la filo, cum va fi?

| AlexPanda123 explică (pentru Aligator0108):

Putem vorbi pe privat dacă e mai ok vad ca știi multe și chiar m-au ajutat sfaturile tale pana acum

| Aligator0108 a răspuns (pentru AlexPanda123):

Https://www.tpu.ro/......care-sunt/
Aici vei vedea la ce vei da teze, bacalaureat, competențe.

Trebuie să ai o medie cât mai mare la evaluare! Eu învăț la un liceu dintr-un orășel, iar ultima medie pe prima clasă de filologie engleză intensiv a fost aproximativ 8.10. Nu prea mare. Acum contează și dacă locuiești într-un oraș mai mare pentru că vei putea să intri garantat la acest profil, indiferent de liceu. Oricum, e bine că faci meditații. Te ajută să te pregătești mai bine de acest examen și vei avea șanse mai mari să intri la un liceu mai bun.
Normal, contează și tine; dacă ești pregătit să o iei de la zero cu matematica. Îți recomand ca, pe lângă pregătirile particulare, să lucrezi în timpul liber de asemenea. De exemplu, fă un caiet de terorie la matematică. De exemplu, dacă uiți o formulă, deschizi caietul și găsești formula imediat.

Altceva nu prea am ce să îți spun. Îmi poți trimite mesaj pe privat, voi activa acea setare.

| UnTipObisnuit a răspuns (pentru AlexPanda123):

Da-o in colo de sustinere. Daca vei face ce vor ceilalti de la tine cum te astepti sa fii fericit?
Degeaba faci mii de euro din programare, cand tu visezi sa faci altceva.

| F3d0x a răspuns:

Da ma la un profil tehnic de electronica si automatizari sau tehnician mecatronist.Cunosc pe cineva care lucreaza in Germania pe 2000€ lunar.
Ai sa iesi cu o diploma de calificare profesionala dupa terminarea liceului.
Da-le naiba pe "geniile" mate-informiste cu un IQ de 2000 aia nu stiu decat sa se laude, sa se dea in basini cand colea multi dintre ei au luat 5 in evaluarea nationala la matematica si au intrat acolo...
Dar daca nu te descurci la stiintele realiste iti recomand filolologia.
No hai pa!

| Aligator0108 a răspuns:

Bună.
Notele de la materiile realiste sunt dezamăgitor de slabe. Nu te vei descurca absolut deloc dacă ai merge pe acest profil! Acolo vei avea 4 ore de matematică, 2 sau 3 ore de fizică și 2 ore de chimie și biologie.
Chiar dacă faci meditații, faci asta pentru media cât mai mare în evaluarea națională! Nu ai iubit materiile realiste și nu uita că veți face și informatică, TIC.
Nu știu, eu te văd la profilul de filologie. Diferența dintre materiile realiste aici este extrem de mare. Aici nu veți face geometrie, veți pune accent pe funcții. La mate-info, materia e foarte grea. Îți spun prietenește, de la un băiat care a iubit matematica dar a ales să meargă pe profil umanist, matematica și fizica de acolo e coșmar.