| summer12 a întrebat:

Nu stiu cum sa imi setez tastatura sa pot scrie cu diacritice. Ma intereseaza si diacriticile din germana. Help, anyone?

Răspuns Câştigător
| WestSid3 a răspuns:

Intri in Start -> Control Panel, iar de acolo intri la Region and Language Options (are o iconita in forma de glob pamantesc). Iti apare un fel de fisier la care ai sus 3 optiuni, dintre care verifici sa fie prima (Regional Options), iar la mijlocul fisierului ai o lista intreaga cu limbi. Alegi "German (Germany)" si dai Aply, apoi OK.
Jos in bara de start, in stanga ceasului iti va aparea EN sau RO, depinde de ce limba ti-ai activat. Dai click si alegi DE (de la deutsch).
Dintre diacritice:
- este ß
[ este ü
' este ä
; este ö
Pa, pa! happy

3 răspunsuri:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Sfatul meu este sa nu-ti dai tastatura peste cap pentru asta. De cele mai multe ori, cand schimbi pe cate o limba din asta cu multe diacritice, toata tastatura ti se da peste cap de nu mai gasesti nimic.
Literele cu diferite diacritice se pot face din alt+taste numerice, luate cate 3.
De pilda, eu le stiu pe cele pentru franceza. Alt+1 3 0 = é.
Incearca toate combinatiile pana dai de cele care iti trebuie tie si noteaza-le undeva pana le inveti.

neluL
| neluL a răspuns:

CUM SCRII CU DIACRITICE !
Start > Control Panel > Click pe change keyboards or other input methods > Click Change Keyboards > Click Add > Cauti Romanian (Romania) > Keyboard > bifezi Romanian (Legacy) ...Enjoy !
Acum pentru a comuta rapid între cele doua limbi, depinde de care vrei sa o folosesti, , poti folosi combinatia ALT + SHIFT.

| Aurelia_Ioana_1981 a răspuns:

Eu am folosit mai demult un tool online:

http://diacritice.bioelite.ro/

este ok pentru texte scurte.