| anonim_4396 a întrebat:

*Nu stiu daca am pus intrebarea unde trebuia, rog un moderator sa o puna unde trebuie. Salut! Cum se numesc exact cei care pleaca in cautare de persoanele disparute si cum as putea deveni unul in Romania?

5 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

În USA,
Fugitive recovery agent, Bail Enforcement agent, Bounty hunter.
Acolo, cine are o asemenea meserie, are dreptul să aresteze pe cineva și să îl aducă în fața legii în baza unui mandat emis de un judecător. El primește pentru aceasta o recompensă.
La noi, nu există această profesie.

| Lioana a răspuns:

Detectivi

| Iote a răspuns:

E vorba de detectivi. Detetivi particulari. Dar ca sa plece in cautarea cuiva, trebuie sa stie unde sa il caute. Pentru asta trebuie sa faca investigatii. Sa cerceteze acte (legl, cu aprobari oficiale), sa "descoasa" vecini, colegi, rude (are nevoie de mult talent pentru asta). Si mai ales, sa investeasca ceva bani pentru toate astea. Abia la final primeste banii de la cine l-a angajat, pe baza facturilor, chitantelor, si a altor acte doveditoare.
Pentru a deveni... e nevoie de ceva studii juridice.

| Țoglă a răspuns:

Vânător de recompense. Dă un mail la poliție și întreabă.

| darrio2007 a răspuns:

Ai vazut prea multe filme americane. Fa-te detectiv particular si poate te va angaja vreun mare mahăr sa-i gasesti soacra, nevasta etc.