| Radeas1 a întrebat:

Nu vreau să ziceţi că sunt nesimţit şi că nu respect literatura...Dar Povestea Poveştilor şi Povestea lui Ionică cel prost nu sunt cam obscene? Sunt scrise de Ion Creangă sută la sută? Sau sunt făcute de altcineva? Dacă are cineva o carte cu aşa poveşti, sunt chiar cum sunt scrise pe net?
Voi ce părere aveţi, dacă un copil de vreo 9 ani ar avea o asemenea o carte, ar citi-o şi după ar spune că a citit Povestea...(Vedeţi cum mai e denumită şi Povestea poveştilor) Ce s-ar întîmpla?

10 răspunsuri:
| Nastia a răspuns:

Povestea povestilor nu e publicata in nicio carte.A ramas in manuscris si o poti citi doar pe net.Nu stie multa lume de ea si da, e scrisa de Creanga.
http://ro.wikipedia.org/wiki/Ion_Creang%C4%83

| floresdemayo a răspuns (pentru Nastia):

Dacă n-am văzut-o noi, nu înseamnă că nu există... :) )
http://i.imgur.com/rspHASf.png
http://i.imgur.com/O2eJTqT.png (varianta...cu desene)

| Nastia a răspuns (pentru floresdemayo):

Eu asa stiam.nu am pretins niciodata ca detin adevarul absolut.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Da, Ion Creangă 100%. Povestea din astea și la Junimea, și era foarte apreciat. Pe ulița mare, așa numeau ei genul și îi cereau în mod expres să să povestească.

| zuzualina a răspuns:

Nu ştiu acum dacă în calitate de copil de 10-11 ani nu le-ai citit din cărţi, ci de pe net...
Nu am de unde ştii ce şi de unde ai citit, dar sigur nu sunt obscene rolling on the floor

| Radeas1 explică (pentru zuzualina):

Nu am 10 ani. Oricum, eu am citit pe net şi am întrebat dacă este adevărat? Nu ai tu dreptul să mă faci copil de 10-11 ani.

| floresdemayo a răspuns (pentru Radeas1):

Da, e-adevărat, povestea însăși a fost scrisă de Ion Creangă, chiar a fost numită o capodoperă erotică a literaturii, de un erotism comic. Să nu crezi că nu a generat conflicte și scandaluri imense la acea vreme, datorită limbajului obscen/vulgar; multe a scris și Eminescu, dar nu s-au dat tipăririi, multe au rămas în stadiul de... notițe.
Să nu-ți mai spun că "Povestea poveștilor" s-a publicat în ediție trilingvă (în limbile: română, engleză, franceză), mda, a mai fost și însoțită de desenele unui pictor (nu-i mai rețin numele) care, practic, a reușit prin desenele lui să redea forța și expresivitatea povestirii.
În urmă cu ceva timp a apărut pe piață (surpriză!) și ediția sonoră... în lectura unor mari actori, printre care... Dorel Vișan.

P.S. Mă bucur că poveștile cu pricina nu se predau în școli!
Era "vai" de bieții profesori de lb. română! =))

http://www.protv.ro/......_8167.html

http://www.gandul.info/......ra-7819859

| Lioиeѕѕ a răspuns:

Eheee...povestea povestilor e chiar obscena. Da, Ion Creanga a scris-o.

| alas a răspuns:

Cam da

| gaina007 a răspuns:

Daca asta ti se pare obscen ce-ar fi sa cauti poezia:Spovedanie

o sa ramai uimit ce era in mintea poetului!