| PurpleMonster a întrebat:

O idee de titlu pentru lucrarea de licenta la drept penal special, va rog.

6 răspunsuri:
| johnnny123 a răspuns:

Deci iti vei alege lucrarea de licenta in domeniul dreptului penal in functie de raspunsurile pe care le primesti de la niste necunoscuti pe un site generalist? Foarte profesionista abordarea...

| PurpleMonster explică (pentru johnnny123):

M-am gândit la niște titluri, voiam doar opinii, dar bineînțeles ca trebuie sa se trezească niște deștepți care sa comenteze. Nu ți-e bine?

| gabicoo a răspuns:

Florin Vasile Câțu sau Dragnea!

| Werrich a răspuns:

1. Infracțiuni contra persoanei – studiu comparativ al legislațiilor penale europene,
surse de inspirație pentru legiuitorul penal român

2. Momentul începerii protecției penale a vieții, valoare socială fundamentală a omului. Analiza infracțiunilor contra vieții din perspectiva practicii judiciare.

3. Persoanele vulnerabile, subiecți pasivi ai infracțiunilor. Studii de caz privind
traficul şi exploatarea perdsoanelor vulnerabile.

4. Libertatea sexuală a persoanei. Comentariu cu privire la noile incriminări
introduse în Codul penal. Aspecte controversate de practică judiciară.

5. Patrimoniul, valoare socială ocrotită prin normele de drept penal. Studii de caz :
furt, tâlhărie, piraterie.

6. Infracțiuni contra patrimoniului prin nesocotirea încrederii. Studiu comparativ :
Codul penal și legile speciale.

7. Infracțiuni contra înfăptuirii justiției. Studiu comparativ : Codul penal și legile
speciale.

8. Infracțiuni de corupție. Studiu comparativ : Codul penal și legile speciale.

9. Infracțiuni de serviciu. Studiu comparativ : Codul penal și legile speciale.

| dinaprilie a răspuns:

Cu ce se mananca penal special?

| Pnin a răspuns:

Dovada ca nu toata lumea trebuie sa aiba facultate.