| EdwardHopper a întrebat:

O intrebare doar.
Pentru romanii de pretutindeni, inscrierea la facultatile din Romania se face pe baza notei de la bac (din tara respectiva) sau a mediei din anii liceului?
Daca reusesc, dau si funda (sunt nou pe site)
Multumesc1

Răspuns Câştigător
| Yuoia a răspuns:

Fiecare facultate are propriul sistem de admitere.
Cei din alte tari nu au metode separate de admitere ci se "aliniaza" cu colegii din tara. Intra pe site-ul facultatii care te intereseaza si afli cum e admiterea.

2 răspunsuri:
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Nu este o regula generala. Exista facutati unde se dau anumite probe si examene pentru admitere, facultati unde se intra doar cu media de la bac sau pe un anumit procentaj a mediei din liceu. Dar cele din urma... sunt foarte putine. Si tot felul de astfel de combinatii.

Pana atunci, iti urez bafta la orice o sa urmezi big grin