| johnkenedy a întrebat:

O intrebare pentru studentii de la facultatea de matematica-informatica Babes Bolyai Cluj. La sectia de informatica, admiterea se da din limbajul C sau C++?
Dupa ce imi rezerv locul la camin, trebuie neaparat sa stau in camin pana cand incepe facultatea sau doar dupa ce incepe (daca intru in sesiunea din vara).

8 răspunsuri:
| AC4S4 a răspuns:

"Rezolvările se vor scrie în pseudocod sau într-un limbaj de programare(Pascal/C/C++)" - Asta scrie in subiectele de informatica.

| Rd79 a răspuns:

In liceu se face C, nu C++ deci ar fi destulde nerezonabil sa se dea din C++.

Si nu, daca adaugi cin/cout la C nu-l face C++. Adica, nu in asta consta C++ul.

| johnkenedy explică (pentru Rd79):

Chestia e ca eu am invatat cateva lucruri elementare in C++, si m-am obisnuit sa spun cu ele, din cate am inteles, in C lucrurile sunt diferite fata de c++.

| Rd79 a răspuns (pentru johnkenedy):

In afara de cin/cout ce chestii de C++ ai mai invatat?

| johnkenedy explică (pentru Rd79):

Variabile, stringuri, functiile, while loop, for loop, sizeof, if, if else, array, multidimentional array, cum sa faci o clasa, cum sa apelezi o functie din alt fisier, cum sa faci o functie privata, publica, pointers. cam atat

| Rd79 a răspuns (pentru johnkenedy):

In afara de asta "cum sa faci o functie privata, publica", totul este C, sper ca stii asta. Si in C poti face functii 'private'. BTW, cum faci tu o functie privata, sa stiu daca o faci in C sau C++.

| johnkenedy explică (pentru Rd79):

#include

using namespace std;

class funct{
public:
void test(string x){
name = x;
}
string test1(){
return name;
}
private:
string name;
};

int main()
{
funct obiect;
obiect. test("test test test");
return 0;
}

| Rd79 a răspuns (pentru johnkenedy):

Ok, aia e C++. Dar chiar si asa, nu folosesti aproape nimic specific C++ului.