| Mosotti a întrebat:

O problema, si vreau sa aud si parerile voastre, deci avem asa:

1 2 7 9
3 4 5 8

Nr astea astea sunt in cate o patratica dar nu am cum sa desenez. Se cere sa schimbam intre ele doua patratele cumva din linia de jos cu ce o fi din linia de sus in asa fel incat suma pe linii sa fie egala.
Adica cifrele adunate din linia de sus sa dea la fel cu cifrele adunate de pe linia de jos.

Deocamdata suma cifrelor de pe linia unu este 19 si suma de jos este 20.

22 răspunsuri:
| darctron a răspuns:

**** e imposibil, am încercat toate combinațiile, ți-ai bătut oleacă joc de noi?

| halogen001 a răspuns:

Daca suma de sus = suma de jos, atunci suma tuturor numerelor = 2 x suma de sus, deci e un numar par, suma de sus fiind numar intreg. Suma de sus + suma de jos = 19 + 20 = 39 care e numar impar, prin urmare problema nu are solutie.
Sau: Suma de sus + suma de jos = 19+20=39. Daca sumele ar fi egale atunci am avea suma de sus = suma de jos = 39/2=19.5. Suma de sus si suma de jos sunt numere intregi, deci nu pot fi egale cu 19.5 care nu e numar intreg si atunci problema nu are solutie.

| T0T a răspuns:

Nu este posibil dacă nu faci vreo șmecherie cu pătrățelele, adică dacă nu muți pătrățica lui 9 invers ca să devină 6, de exemplu. În asemenea caz soluția ar fi:
1 2 7 8
3 4 5 6

| Mosotti explică (pentru darctron):

Nu mi-am batut joc, mi-a dat-o si mie cineva si nu ma prind sa o fac.

Bula
| Bula a răspuns:

Este imposibil.
Pentru a se putea indeplini conditia de egalitate in cele doua randuri, suma numerelor ar trebui sa fie numar par (ceea ce nu este).

| Mosotti explică (pentru darctron):

Uite aici audio cum mi-a dat-o prietenul la telefon:

https://easyupload.io/p4q72m

| Mosotti explică (pentru Bula):

Mda, daca nu iese, sa vedem maine cand o sa-l intreb pe prieten daca are sau nu solutie, ca el mi-a dat asta.

Bula
| Bula a răspuns (pentru Mosotti):

Daca sunt 2 randuri cu suma identica, atunci suma lor va fi de 2 ori atat, deci va fi numar PAR (prin definitie).
Insa, cu numerele date, NU SE POATE face combinatie de egalitate, fiindca suma numerelor este IMPARA.

| BlackRose03 a răspuns:

Nu e mai nicio soluție, ți au explicat ceilalți ca e impar.

| geoconda a răspuns:

Am încercat și eu, dar nimic. Adică dacă pe o liniuță îți să 19, și pe cealălaltă îți dă 20, de unde se vrea să se egaleze, de unde mai luăm noi o sutime? În orice caz, nu dă. Așteptăm răspunsul prietenului.

| Mosotti explică (pentru BlackRose03):

Da, diseara o sa-i zic prietenului ca a gresit.

| Mosotti explică (pentru geoconda):

Aia e, am pus lui dactron conversatia mea cu prietenu, ca sa auda ce zice, sa nu zic ca eu am auzit gresit, dar vedem.

| Mosotti explică (pentru geoconda):

Mda, i-am zis si a zis "mda, deci nu sti sa faci". Nu mi-a zis rezolvarea pentru ca nu s-a uitat nici el pe ea, vrea sa incerce singur sa faca.
A luat de pe Youtube problema si e f sigur ca nu a copiat gresit numerele, ca s-a uitat de n ori.

| geoconda a răspuns (pentru Mosotti):

De ce nu-ți dă atunci rezolvarea? Ca nici el nu o stie.

| Mosotti explică (pentru geoconda):

Nu, el nu o stie, a zis ca nu s-a uitat la rezolvare pe Youtube ci doar la subiect, ca si el vrea sa-si bata capul intai, sa incerce singur.
Si dupa aia...o sa se uite cred mai in colo.

Eu unu nu vad solutia, daca suma tutoror celor 8 cifre e 39, nu e multiplu de 2, deci nu are cum sa dea suma egala adunate 4 si apoi celelalte patru separat.
Ca daca cumva s-ar potrivi pozitia cifrelor ca sa dea (Adica ce se cere in problema), suma totala a celor 8 trebuie sa dea un nr par.

| geoconda a răspuns (pentru Mosotti):

Nu stiu, nu le am cu matematica. Ma îndrept spre filozofie.

| Mosotti explică (pentru geoconda):

F bine daca filosofia iti place.

| geoconda a răspuns (pentru Mosotti):

Da. Să nu crezi că filozofia cu,, z", nu e corect. Este, ambele forme sunt acceptate.

| Mosotti explică (pentru geoconda):

Stiu, eu am mers pe varianta filosofie si asa zic, desi mai corect e filozofie ca asa se aude.

| Mosotti explică (pentru geoconda):

Am aflat chestia, mi se pare ca a mai zis cineva e problema cu smecherie, urci 8 de jos sus, si de sus cobor 9 dar il intorci si faci 6, si atunci iese, sumele celor doua linii vor fi egale.

| geoconda a răspuns (pentru Mosotti):

Eee, Păi da, dar nu cred ca e voie să întorci 9 le

| Mosotti explică (pentru geoconda):

Altfel nu iese, asa trebuie sa fie, ti-a pus casute ca sa le rotesti, ca, cum le-ai roti tot casuta aia e oricum ai roti cifra in ea.
Ca putea sa-ti puna fara casute, dar nu putea sa-ti dea pontu "rotiti numerele la nevoie".