| SacuiuRobert926 a întrebat:

O sa am nevoie de pix-uri colorate la facultate? Ca am o gramada acasa si nu am ce face cu ele

Răspuns Câştigător
| WhiteLife a răspuns:

Pe mine mă ajută mult când fac schițele cursurilor acasă, reiau materia scrisa mai ordonat și cu culori, ca sa pot reține mai bine. La cursuri, când avem formule chimice de scris, de multe ori profii ne încurajează să le scriu cu culori diferite pentru a vedea partea comuna și ce le deosebește. In rest nu vad mare folos pentru ele.

9 răspunsuri:
| Apokales a răspuns:

Nici nu conteaza cu ce scrii sau daca iti iei notite. In majoritatea facultatilor in ziua de azi conteaza sa ai prezenta la ore si sa stii la examen.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

În facultate nu-ți spune nimeni ce pixuri să-ți iei, tu alegi cu ce-ți iei notițele sau dacă îți iei notițe laughing

| darrio2007 a răspuns:

Nu esti la gradinita. Oricum, va trece ceva timp pana se vor da drumul la cursuri.

| gabicoo a răspuns:

Dacă erai blondă și studentă la drept răspunsul ar fi fost "Da"!
hee hee

| Ineys a răspuns:

Eu in toata facultatea doar la examene am scris.

| Simpatic a răspuns:

Negru,albastru si eventual rosu sa mai subliniezi ceva, dar daca vrei tu poti scrie sau sublinia si cu alte culoriwinking

| sopranaCadaverica a răspuns:

De ce nu. Le poti folosi cand vrei sa accentuezi anumite idei, cand enumeri ceva... Cand imparti pe categorii principii, idei. Vei fi mai organizat si sintetizezi mai bine.
Asa iti poti exersa memoria vizuala si-s studii care arata ca daca incercuiesti/subliniezi cuvinte cu alte culori decat cu cele care ai scris, informatia va fi stocata si retinuta de creierul tau mult mai bine si mai mult timp.

| AnastasiaK a răspuns:

Da, la primele (maxim) 2 cursuri, o să le folosesti și o să subliniezi tot ce e important cu mai multe culori. Apoi, pe la cursurile 3-7, o să te limitezi la a-ți lua un singur pix, eventual și unul de rezervă, ambele de aceeași culoare... până ajungi pe la cursul 8, când, dacă încă mai mergi la facultate și nu ai decis să iei o vacanță anticipată, vei împrumuta un pix de la colegi.

Lăsând gluma de-o parte, dacă ai memorie vizuală sau ești genul care chiar își face schițe colorate și lucrează acasă, atunci poți folosi ce vrei (nu ți se impune cu ce să scrii la cursuri). Chestia e că la facultate, la un curs scrii de la 8 pagini în sus, nu e ca la liceu (mă rog, eu și la liceu am avut materii la care scriam 6 pagini pe oră, dar lăsam asta). Ideea e că acolo e mare lucru șa ajungi în sesiune cu toate cursurile scrise. Să le ai și scrise frumos, organizate, colorate, etc...e aproape imposibil. Dar dacă tu vrei și crezi că poți, nu te împiedică nimeni. Soo, good luck!

| Yurisa a răspuns:

Da, why not, daca iti place sa le folosesti, go for it. Si eu folosesc pixuri colorate pentru notite