| anonim_4396 a întrebat:

O să plec în Anglia anul viitor în vară și am o mare problemă.Nu știu cam deloc engleză pentru că nu mi-am dat prea mult silința.Îmi puteți da vă rog un site de unde să învăț lucrurile esențiale,gen verbele, timpurile verbale si expresii uzuale sau cu ce trebuie să încep ca să pot învăța cât mai usor și rapid

6 răspunsuri:
| MeForeverAlone a răspuns:

Pe lângă tot ce ți s-a zis, eu îți propun să te uiți la câteva filme sau la un serial englezesc ca să prinzi cuvintele și accentul. Îți intră mai repede cuvintele în cap dacă le înveți din plăcere, de la un film, decât băgate cu de-a sila happy
Încearcă Game of Thrones dacă ai peste 15 aniwinking

| Claudiu1905 a răspuns:

Trebuie sa citesti cu glas tare ca sa te deprinzi cu vorbitul. Foloseste un speech-to-text, program care scrie dupa dictare, care te va obliga sa gasesti pronuntia corecta. Mai greu e sa gaseti textele potrivite, astfel incat sa cuprinzi cat mai mult din cuvintele si expresile uzuale
In 2-3 zile vei vorbi acceptabil engleza

| AndreiDesire a răspuns:

Hei daca ai telefon sau tableta incearca aplicatia duolingo cauta pe google play sau app store. Crede-ma acolo inveti usor rapid si distractiv. Pana si un copil mic de 8 ani a reusit sa invete engleza asa.