| anonim_4396 a întrebat:

O... sunt in clasa a7-a si imediat in a8-a si ma gandeam la liceu si daca notele din gimnaziu si tezele o sami afecteze intrarea la liceu(mate-info)

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Repartizarea elevilor care termina gimnaziul la liceu se face comuterizat in ordinea mediei obtinute.Pentru a intelege metodologia admiterii la liceu in anul2015, citeste materialul urmator: http://www.admitereliceu.ro/metodologie-admitere-liceu

1 răspuns:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Într-o oarecare măsură, DA, îţi afectează media de admitere şi, implicit, îţi poate afecta admiterea la liceu...

"Calculul mediei de admitere utilizate pentru admiterea în învățământul liceal pentru anul școlar 2015-2016 :

1. Media de admitere, pe baza căreia se realizează înscrierea în clasa a IX-a de liceu a absolvenților învățământului gimnazial, se calculează ca medie ponderată între media generală la evaluarea naţională susţinută de absolvenţii clasei a VIII-a, care are o pondere de 75%, şi media generală de absolvire a claselor a V-a – a VIII-a, care are o pondere de 25% în calculul mediei de admitere.

2. Calculul mediei de admitere se face astfel:

MA = ( ABS + 3 EN ) / 4

unde:
MA = media de admitere;
ABS = media generală de absolvire a claselor a V-a – a VIII-a;
EN = media generală obţinută la evaluarea naţională susţinută de absolvenții clasei a VIII-a" - SURSA = Anexa nr. 2 la ordinul MEN nr. 4432/ 29.08. 2014 de la linkul :
http://www.edu.ro/index.php/legaldocs/22040

Toate cele bune.