| llleo a întrebat:

Oamenii strică lucrurile sau oamenii stric lucrurile? Care este varianta corecta? Știu că prima varianta este corecta, dar explicati-mi si de ce. La anumite verbe chiar nu știu sa fac conjugarea.

12 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Corect este oamenii strică, dar ce e cu voi măi românilor, numai stiti sa vorbiti româneste? Va ti prostit de tot, sau intrebarile sunt puse la mișto din lipsa de alte activitati mai interesante.

| llleo explică (pentru CristiDinBucuresti):

V-ați prostit de tot*, vezi sa nu te strici și tu.

| Catrice a răspuns:

Nu știi sa conjugi verbele = nu știi sa vorbești.
Strica este plural; stric este singular.

| llleo explică (pentru Catrice):

Îmi poți explica procedura? Ex: Oamenii vorbesc sau oamenii vorbește? Am dat un exemplu, știu care varianta este corecta. Vreau doar sa mi explici, daca poti.

| De3ox a răspuns (pentru Catrice):

Ai vorbit și tu sa demonstrezi cât de bine știi tu sa conjugi?‍♂️
Atât pentru plural cât și pentru singular se folosește același verb.
Ceea ce contează este persoana.
"stric" se folosește pentru persoana I, singular și plural.
"strica" se folosește pentru persoana a 3a singular și plural.
Ex:
Pers. 1 sg. : Eu stric o mașină.
Pers. 2 sg. : Tu strici o mașină.
Pers. 3 sg. : El/Ea strica o mașină.
Pers. 1 pl. :Noi stricam o mașină.
Pers. 2 pl. :Voi stricați o mașină.
Pers. 3 pl. :Ei/Ele strica o mașină.
Iar pentru exemplul dat de el se folosește forma "strica" deoarece este la persoana a 3a plural... Ei strica...
Oamenii strica lucrurile.

| llleo explică (pentru De3ox):

Dar în contextul : "Oamenii vorbesc" de ce este folosită pers. 1? Ti-o spun mai băbește, îmi cer scuze, dar chiar nu prind firul. Și mersi de răspuns.

| Catrice a răspuns (pentru De3ox):

Uite cine e agramat rolling on the floor
《"stric" se folosește pentru persoana I, singular și plural.》ca apoi sa te contrazici 《Pers. 1 pl. :Noi stricam o mașină. 》
Răspunzi și tu ca ai prea mult timp liber rolling on the floor

| Catrice a răspuns (pentru llleo):

Daca te iei după unii de pe aici, ambele sunt corecte laughing
Nu exista o regula generala pentru conjugare. În principiu, firmele, e corecte le înveți pana sa ajungi sa studiezi propriu-zis gramatica de la părinți, citind, vizionând filme în limba română.
Scrii separat conjugarea verbului respectiv și în funcție de numărul și persoana subiectului, alegi forma corecta.

| corolav a răspuns (pentru Catrice):

Strică nu este și la singular?

| Catrice a răspuns (pentru corolav):

Strică este la singular și plural la persoana a III-a.

| Sn4k3 a răspuns:

Cum sa spui oamenii stric lucrurile? Sper ca nu esti roman.

| llleo explică (pentru Sn4k3):

Am si menționat varianta corecta. doar am dat un exemplu. Și da, sunt român.