| anonim_4396 a întrebat:

Oare bădăranii sunt conștienți că sunt bădărani sau nici măcar nu realizează asta? Dacă până la 30-35 de ani, un "bărbat" nu a invățat să respecte femeile și să vorbească frumos, credeti că își va corecta vreodată comportamentul, sau e o cauză pierdută?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Depinde doar de acea persoană. Sunt oameni care dintr-un comportament civilizat ajung în viață să decadă și se transformă într-un depravat și sunt persoane care cei din jur nu le-ar da nici o șansă cum că s-ar îndrepta, însă au o ambiție și o putere în ei și e posibil să devină din cel mai rău chiar un exemplu. Însă sunt și oameni cărora chiar le place un asemenea comportament de bădăran, de indiferent, ba chiar se simt mândrii de atitudinea lor nerușinată, obraznică.

10 răspunsuri:
| Apokales a răspuns:

Este o cauza pierduta. Omul nu se mai schimba dupa 35 de ani, mai ales principiile lui fundamentale legate de viata, trebuie sa sufere o trauma sau sa-l speli pe creier cumva ca sa il mai schimbi. Va trai in minciuna decat sa comita un suicid al propriului ego.

| wildthing a răspuns:

Badaranul este un om nepoliticos, mitocan, cu un limbaj grosolan. Tu insa vorbesti aici si despre respect fata de femei, de parca barbatii sunt obligati sa respecte femeile. De ce sunt barbatii obligati sa respecte femeile? Consider ca barbatii ar trebui sa respecte femeile, fix in masura in care ele ii respecta pe ei. Sigur ca un om educat, va fi politicos si nu va folosi un limbaj meltenesc chiar si fata de o femeie pe care nu o respecta, dar mi se pare total acceptabil sa nu respecti toate femeile. Femeia trebuie sa castige respectul, nu sa-l pretinda doar pentru ca e femeie, in timp ce ea se comporta execrabil. Iti este familiar termenul "feminazi" de exemplu? Le-ai vazut pe alea cum se comporta, cat de agresive sunt si in ce hal jignesc barbatii? Cum sa respect vreodata o asemenea femeie? Niciodata.

| JOHNtheADVISOR a răspuns (pentru wildthing):

Doar încrederea se câștigă. Respectul se cuvine tuturor indiferent de sex,vârstă, naționalitate,felul cum arată,felul cum e îmbrăcat, situația financiară, indiferent de credința fiecăruia.Cei care se comportă urât cu tine îi ocolești.Tu dacă vrei să ai parte de respect și comportament civilizat atunci vei ocolii și nu vei avea contact cu asemenea oameni. Gândește-te ce șanse sunt să se poarte frumos cu tine atunci când intrii într-un club, sau bar? Dacă omul se comportă mai rău ca un animal atunci când e treaz, apoi în stare de ebrietate și sub influența altor substanțe starea lui de agresivitate se va amplifica.

| wildthing a răspuns (pentru JOHNtheADVISOR):

Respecta tu pe toata lumea. Eu respect doar pe cine consider ca merita.winking

| JOHNtheADVISOR a răspuns (pentru wildthing):

Vei fi tratat cum îi tratezi și tu la rândul tău.Tu crezi că ești plăcut de toată lumea? Posibil să ai și în familie persoane care în gând nu îți vor binele.

| wildthing a răspuns (pentru JOHNtheADVISOR):

Tratez asa cum sunt tratat.winking

| anonim_4396 explică (pentru wildthing):

Ce fel de "barbat" e ala care se poarta grosolan cu o straina cu care nu are absolut nicio tangenta? Pentru ca despre asta era intrebarea.

Repede ai sarit ca ars cand ai citit despre respectul pentru femei. Sa stii ca ce ai scris tu se aplica si invers: nu toti barbatii merita respect, nici barbatii nu trebuie sa pretinda respect ci sa il castige, nici femeile nu sunt obligate sa respecte barbatii etc.

| wildthing a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca ai fi citit cu atentie ceea ce am scris eu, ai fi observat ca eu consider ca un om educat, se va comporta civilizat chiar si cu persoanele pe care nu le respecta.winking Da, e valabil si invers, nu toti barbatii merita respect. Am zis eu ca merita?

| Mopmop a răspuns:

Multi constientizeaza insa ajung sa le placa asta! De schimbat nu se schimba. Cei 7 ani de acasa ii ai sau nu ii ai. Restul e povesti!

| Dintrebare a răspuns:

Teoretic, procesul de autoeducare dureaza intreaga viata. Asa ca si acesti tipi ar putea sa iti cizeleze comportamentul. Doar ca asta presupune ca prima data sa realizeze ca au o problema si apoi sa aiba vointa sa schimbe lucrurile. Daca ne uitam in jur ne putem da seama destul de usor ca oamenii nu se schimba decat foarte rar. Mai ales dupa ce trec de o anumita varsta, e si mai greu sa isi impuna anumite schimbari. Cand esti copil sau adolescent si inca esti in formare si inca nu esti oricum sigur cine esti si cum vrei sa fii, e mai usor sa te modelezi.